13/04/2024
Tags Palestina

Tag: palestina

Lindja e Afërt: Partnerët e mashtruar të Izraelit

Tensionet e dhunshme këto ditë në Jeruzalemin lindor po e rëndojnë marrëdhënien e Izraelit me botën arabe. Po a do të ketë kjo pasoja...

Dhëndri i Trump, i ashpër ndaj palestinezëve: Mjeshtra në humbjen e...

Jared Kushner, dhëndër dhe këshilltar i Presidentit amerikan Donald Trump, tha se Izraeli nuk duhet të marrë “rrezikun e njohjes së një shteti palestinez”...

Pëlqimi arab për “Marrëveshjen e Shekullit”: Ja ku shkojnë 50 miliard...

Në njoftimin e detajeve të “Marrëveshjes së Shekullit”, presidenti amerikan Donald Trump tha se arabët dhe palestinezët do marrin 50 miliardë dollarë ndihmë financiare...

Izrael-Palestinë, çfarë duhet të dini për historinë e një konflikti 70-vjeçar

Marrëdhëniet izraelito-palestineze janë një histori lufte të vazhdueshme që e ka origjinën në mesin e shekullit XX. Përpjekje të shumta janë bërë për ta...

Erdogan kundër planit “Trump”: Jerusalemi, një vend i shenjtë për myslimanët

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan tha të mërkurën se Jeruzalemi është një vend i shenjtë për myslimanët, dhe e quajti planin e paqes të...

Netanyahu propozon një fshat të Jeruzalemit për kryeqytetin e Palestinës

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka konfirmuar se sipas planit të paqes të Presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme, kryeqyteti i Palestinës duhet të...

Turqia kundër planit të Trump: Palestina nuk blihet me para

Ministria e Jashtme e Turqisë njoftoi të martën në mbrëmje se i ashtuquajturi plani i paqes në Lindjen e Mesme ka lindur i vdekur....

Plani për Lindjen e Mesme, dhëndri i Trump: Palestinezët u treguan...

Jared Kushner, këshilltari i lartë në Shtëpinë e Bardhë dhe një prej arkitekteve të planit të paqes për Lindjen e Mesme, tha se palestinezët...

“Marrëveshja e shekullit” nga Trump dhe Netanyahu, Shejhu i Az’har-it: Ç’poshtërim...

“Personaliteti dhe identiteti ynë si arabë dhe muslimanë nuk do të thotë asgjë. Identiteti ynë dhe pavarësia jonë janë zhdukur sepse ne nuk qeverisim...

Plani i Trumpit për Lindjen e Mesme: A është vërtet shansi...

Presidenti amerikan paraqiti në Uashington planin e paqes për Lindjen e Mesme, që parashikon zgjidhjen me dy shtete. Por kritikët thonë, se presidenti mban...