15/11/2019
Tags Termetet

Tag: Termetet

Ligji i ri pas tërmetit: Kontroll ndërtesave 50-vjeçare

Tërmeti i shtatorit duket se ka “shkundur” edhe qeverinë, e cila ka ndërmarrë masa të reja ligjore me qëllim parandalimin e pasojave në rast...

Lëkundje të lehta tërmeti në Tiranë

Një termet me magnitudë 3.2 rihter është regjistruar në orën 14:31 të së shtunës. Sipas Qendrës Sizmologjike Europiane Mesdhetare, tërmeti ishte me epiqendër 11 kilometra...

Pas tërmeteve, Qeveria vendos sigurim të detyrueshëm 10 vjeçar për ndërtuesit

Kryeministri Rama ka njoftuar sot se qeveria ka marrë vendim me ndikim afatgjatë, parashikon masat detyruese për ndërtuesit për zhvilluesit, investitorët për të lidhur...

Tërmeti na flet më shumë sesa thjeshtë një fenomen natyror!

Nga Miron Çako* Tërmetet shkencërisht ndodhin kur dy blloqe nga korja e tokës rrëshqasin dhe shkëputen nga njëra tjetra. Kur blloqet e tokës ngecin në...

Po ti u dëmshpërbleve për dëmet e shkaktuara nga tërmeti?

Tërmeti i ditëve të fundit, duke marrë parasysh përmasat që pati, mund të kishte qenë një tragjedi dhe kjo të bën të jesh më...

Basha, 5 kërkesa urgjente qeverisë pas tërmeteve

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka kujtuar vizitën e djeshme që bëri në Durrës, ndërsa kërkon nga shteti të bëhet sa më shpejt...

Tërmet 5.6 ballë edhe në Greqi

Edhe Greqia është tronditur nga lëkundjet e tokës paraditen e kësaj të martë. Tërmeti i fundit është regjistruar në juglindje te ishullit të Kretës, pikërisht...

Meteorologia Tanja Porja: Nuk ka lidhje mes reshjeve dhe tërmeteve

Meteorologia e njohur Tanja Porja thotë se reshjet e dendura të shiut që kanë përfshirë kryeqytetin dhe zonat përreth ditën e sotme, ishin parashikuar...

Shkenca: Përse tërmetet nuk mund të parashikohen

A mund të parashikohen tërmetet? Jo, tërmetet nuk mund të parashikohen. As shkencëtarët e Qendrës Gjeologjike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, apo shkencëtarë...

Kreu i Institutit të Ndërtimit: Ky tërmet ishte test për ndërtimet...

“Testi i tërmetit që ndodhi në fundjavë ishte test i madh për ndërtuesit dhe tregoi që kemi punuar me përgjegjësi të madhe si ndërtues...