Bota Tensionet Berlin-Uashington: Pse është kthyer Nord Stream 2 në sherr mes dy...

Tensionet Berlin-Uashington: Pse është kthyer Nord Stream 2 në sherr mes dy fuqive

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas i përcolli “Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo” shprehjet e “pakënaqësisë” për kërcënimin e SHBA për sanksione mbi tubacionin e gazit Nord Stream 2.

Ky projekt gjermano-rus, i cili supozohet se sjell gazin rus përgjatë fundit të Balltikut në Gjermani, ka qenë prej kohësh një gjemb në anën e Shteteve të Bashkuara dhe një burim tensioni me Berlinin.

Arsyeja e fundit është një letër nga tre senatorë republikanë, të cilët kërcënuan me sanksione ndaj menaxhmentit dhe aksionarëve të portit të ngarkesave dhe trageteve në qytetin Zasnic, në ishullin balltik të Rigenit, në Pomeranian Perëndimore, raporton DPA.

Maas, me fjalët e tij, në një bisedë telefonike me Pompeon shprehu habi për letrën e senatorëve, kolegëve partiakë të Presidentit Donald Trump.

Në një letër javën e kaluar, senatorët Ted Cruz, Tom Cotton dhe Ron Johnson kërcënuan operatorët e portit me ndalimin e hyrjes në SHBA dhe një ngrirje në tokën e SHBA.

Senatorët thanë se “menaxhmenti, bordi i drejtorëve, zyrtarët, aksionarët dhe punonjësit, do përballen me sanksione drastike ligjore dhe ekonomike” nëse nuk ndalojnë së ofruari mallra dhe ofrimin e shërbimeve dhe mbështetje për projektin Nord Stream 2.

“Kërcënim i rëndë”

Ata e karakterizuan projektin si “një kërcënim serioz për sigurinë energjetike të Evropës dhe interesat kombëtare amerikane”, njoftoi agjensia AP.

Letra e senatorëve provokoi dënimin e të gjitha partive gjermane.

“Unë e përmenda atë (letrën) në një bisedë me (Sekretarin e Shtetit) Mike Pompeo dhe shpreha habinë dhe pakënaqësinë”, u tha Maas gazetarëve.

Trump ka vite që kritikon tubacionin midis Gjermanisë dhe Rusisë.

Ai akuzoi Gjermaninë se lejoi të tjerët ta mbrojnë atë ushtarakisht nga Rusia, ndërsa në të njëjtën kohë i lejuan Moskës të mbledhë të ardhura të mëdha nga eksportet e gazit natyror.

Sidoqoftë, shumë argumentojnë se planet e Trumpit për të parandaluar ndërtimin e Rrugës së Veriut 2 motivohen vetëm nga një dëshirë për të shitur më shumë gaz natyror të lëngshëm amerikan (LNG) evropianëve, kryesisht gjermanëve.

Në fund të vitit 2019, presidenti amerikan prezantoi sanksionet e para kundër kompanive që marrin pjesë në ndërtimin e tubacionit të gazit. Sanksionet u aplikuan kryesisht për një kompani zvicerane, e cila zotëron anije për hedhjen e tubave në det, dhe tani, për herë të parë, kompanitë gjermane janë gjithashtu në shënjestër të sanksioneve të mundshme.

Trump më pas miratoi sanksione kundër kompanive që marrin pjesë në ndërtimin e tubacionit të gazit Rrjedha Turke, i cili dërgon gaz nga Rusia përtej Detit të Zi në Turqi.

Masat më të rrepta

Por ndërsa ato sanksione kryesisht janë të drejtuara kundër kompanive të angazhuara në ndërtimin e tubacionit të gazit, senatorët amerikanë kanë miratuar një akt që parashikon masa shumë më gjithëpërfshirëse dhe më të rrepta.

Mike Pompeo kohët e fundit përcaktoi detajet e aktit, i cili parashikon ndalimin e hyrjes në sistemin financiar amerikan, dhe kompanitë gjermane mund të ndëshkoheshin për investimet më të vogla në projektin e tubacionit të gazit.

Tubacioni i gazit Nord Stream 2 është një ekuivalent i tubacionit ekzistues të gazit Nord Stream, midis Viborgut të Rusisë dhe Greifsëaldit të Gjermanisë, i cili funksionon që nga viti 2011. Tubacioni i ri, me vlerë dhjetëra miliarda euro, do të dyfishojë sasinë e gazit siberian që mbërrin në Evropë. Polonia dhe Ukraina gjithashtu kundërshtojnë projektin, pasi ai anashkalon territorin e tyre.

Porti i Zasnic ka një rol kryesor në ndërtimin e Nord Stream 2, dy tubat e të cilit do të jenë gjithsej 2.406 kilometra të gjatë. Ndërtuesit kanë vetëm 150 kilometra tuba çeliku që duhen hedhur, dhe ato ruhen në portin e Zasnic. Një anije ruse për hedhjen e tubave – “Akademik Cerski” është e ankoruar gjithashtu në atë port, i cili, së bashku me anijen ruse “Fortuna”, duhet të përfundojnë punimet.

Për më tepër, Zasnic është në zonën elektorale të kancelares gjerman Angela Merkel, kështu që shumë e shohin lëvizjen e Uashingtonit si një dorezë e hedhur në fytyrën e kancelares.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo filloi të martën një turne pesë-ditor në Evropën Qendrore dhe Lindore, gjatë së cilës ai do të vizitojë Republikën Çeke, Austrinë, Poloninë00 dhe Slloveninë, por jo Gjermaninë, ndërkohë që Heiko Maas po udhëton për një vizitë një-ditore në Rusi.