Aktualitet Vrasja n Vlor / Gruaja: Na trokit n n der . Hetimet:...

Vrasja n Vlor / Gruaja: Na trokit n n der . Hetimet: Dyshohet se spiunoi p r parcel n me hashash

I pash n fytyr personat q vran burrin tim. Trokit n n der dhe kur Fatjoni ra n tok u shokova . K shtu ka deklaruar para hetuesve t shtjes bashk shortja e 40-vje arit Fatjon Sinani, i cili mbr mjen e s mart s u ekzekutua n banes n e tij n Vlor . N gjendje t r nd psikologjike, gruaja i ka treguar policis se autor t ishin dy persona, t cil t u trokit n n der , m pas ndodhi edhe krimi i r nd . Nd rkaq, pas ngjarjes policia b ri me dije se kishin mundur t arrestonin nj rin prej autor ve t dyshuar.

Neritan Qejvani sht marr n pyetje nga uniformat blu p r t hedhur drit mbi krimin e r nd , por 42-vje ari ka mohuar t jet autor i vrasjes. Burime t besuara pran policis b n me dije p r Gazeta Shqiptare se Qejvani u ka th n hetuesve se nuk ka lidhje me vrasjen e ndodhur, por se ka qen duke kaluar rast sisht aty. T nj jtat burime pohuan se me an t metodave specifike t hetimit sht identifikuar edhe i dyshuari i dyt dhe sht duke u punuar p r kapjen e tij. N polici ka pasur disa persona t shoq ruar, mes t cil ve edhe familjar e miq t viktim s, si dhe persona q mund t ken dijeni p r ngjarjen. Fatjon Sinani, me origjin nga Tropoja, prej 4 vitesh jetonte n Vlor me bashk shorten e tij.

Nj nd r pistat e policis sht se ngjarja mund t ket ndodhur p r shkak t ndonj gjakmarrjeje t mundshme q familjar t tij mund t ken pasur n qytetin e origjin s. Por, burime nga policia e Tropoj s pohuan dje p r GSH se familja Sinani nga fshati Gri i Nj sis Administrative Bujan, nuk ka probleme hasm rie. Edhe banor t zon s pohuan se sht nj familje shum e mir , e urt e pun -tore dhe nuk kan konflikte me ask nd. Nd rsa p r viktim n, banor t than se ishte tip disi i rr mbyer. Po sipas tyre, ai ishte zhvendosur 4 vite m par n Vlor , jo p r shkak t hasm ris , por p r faktin se bashk shortja e tij ishte nga Vlora.

Bashk shortja e Fatjon Sinanit, n gjendje t r nd psikologjike i ka th n policis se n momentin q nj person u trokiti n der , burri i saj ka shkuar ta hap . Pas saj ka shkuar edhe ajo vet , e n at moment ka par dy personat e panjohur para der s dhe me arm n dor . Ata q lluan me arm burrin tim. Kur Fatjoni ra n tok , u shokova. Nuk di se ndodhi m tej , ka rr fyer gruaja e 40-vje arit, e cila ndodhet n n kujdesin e mjek ve. Burime pran policis b n me dije se p r shkak t gjendjes s r nd n t cil n ndodhet, nuk sh-t b r i mundur ballafaqimi i gruas s viktim s me personin e arrestuar, p r t forcuar edhe t tej dyshimet se Neritan Qejvani sht autori i krimit. Ky i fundit ka mohuar t jet atentatori dhe sht shprehur se nuk kishte asnj njohje me viktim n. Nuk e njoh personin q sht vrar . Nuk jam un autori i krimit. Aty pran kam qen duke kaluar rast sisht , ka pohuar 42-vje ari. Qejvani u arrestua nga policia e Vlor s n dalje t lagjes Partizani , vet m pak minuta pas vrasjes. Nd rkaq, n polici jan mar-r n pyetje edhe t af rm t viktim s, t cil t kan pohuar se nuk ishin n dijeni t ndonj konflikti q ai mund t ket pasur me ndonj person dhe se Fatjoni nuk ka shfaqur asnj shqet sim gjat dit ve t fundit. Vrasja e 40-vje arit u sh nua rreth or s 22:10, n lagjen Partizani n Vlor , nd rsa n vendin e ng-jarjes u sekuestrua edhe pis-toleta e tipit Beretta .

Hetimet: Dyshohet se spiunoi p r parcel n me hashash

T tjera detaje kan dal n drit nga hetimi i vrasjes s ndodhur dy dit m pat t 40-vje arit, Fatjon Sinanit n Vlor . 40-vje ari, i cili ishte me origjin nga Tropoja u ekzekutua n der n e sht pis s tij n Vlor nga persona ende t panjohur. Dy dit pas vrasjes s tij, nj nga pistat e hetimit ku po heton policia lidhet me kultivimin e kanabisit. Ndon se fillimisht dyshimet p r ekzekutimin ran mbi ndonj konflikt ose ngjarje t kaluar n Tropoj , duket se kjo pist ka r n .

Dyshohet se Sinani ka punuar vitin e kaluar n nj parcel me kanabis n nj fshat t Vlor s. Zbulimi i saj nga policia, dyshohet se ka qen pik risht 40-vje ari nga Tropoja q ka dh n informacion, ka mund t ket uar n vrasjen e tij.