Aktualitet Akuzonte shqiptarët, si u “zbërthye” greku për vrasjen e gruas: Kujtonte se...

Akuzonte shqiptarët, si u “zbërthye” greku për vrasjen e gruas: Kujtonte se kishte kryer krimin perfekt, por…

Babis Anagnostopoulos mundi që ta fshihte shumë mirë krimin që kishte kryer ndaj bashkëshortes për dhjetëra ditë me radhë, por në fund u “zbërthye” nga agjentët e policisë. Protothema shkruan se ai kaloi 8 orë në drejtorinë e policisë në Athinë.

Dhe në fund burri, i cili fillimisht u shfaq si bashkëshort dhe baba i dashur e pastaj si viktimë e grabitësve shqiptarë, nuk mundi që ta fshehë më fytyrën e vërtetë. Ai pranoi se është vrasësi i gruas 20-vjeçare.

Protothema shkruan se Babis u dorëzua dhe tregoi gjithçka kur në ishullin ku po qëndronte, Alonissos, shkoi një helikopter i policisë greke. Deri në atë moment, ai ishte i sigurt se kishte kryer krimin perfekt, por teksa policët i afroheshin kuptoi se po i vinte fundi sajesës që kishte organizuar për 37 ditë, e ku vetes i kishte lënë rolin e protagonistit.

E teksa po ngjitej në katin e 11 të ndërtesës me ashensor për të shkuar tek zyra e “Vrasjeve”, ai e dinte se “përralla” që kishte shpikur nuk do të pinte më ujë. Kur hyri në dhomë e dinte se nuk do të fliste më si dëshmitar, por si një i akuzuar. Pas bisedës së parë me policët, me të cilët kishte krijuar një marrëdhënie besimi pasi kishin komunikim të përditshëm u ‘thye’ dhe i të gjitha. “E vrava. Do t’ju tregoj gjithçka në detaje”, mësohet të jetë shprehur dhe ka nisur të flasë duke kërkuar ndjesë.

Piloti 32-vjeçar ka rrëfyer marrëdhënien e dashurisë me Caroline, e cila përfundoi në fund të vitit të kaluar me grindje të përditshme, me frikën se ajo do ta linte dhe se do t’i merrte fëmijën. Natën që ka ndodhur krimi, 32-vjeçari pretendon se ka humbur kontrollin pasi Caroline ka vënë fëmijën në krevat dhe i ka thënë që të largohej, duke i kërkuar divorcin.

Ai përshkroi çdo gjë në detaje, se si i mbylli gojën dhe i vuri jastëkun sipër derisa i mori frymën. Fillimisht, asaj i kanë rënë ndjenjat dhe më pas ka humbur jetën.

E për të përforcuar idenë e një grabitjeje, Babis ka shkuar tek qeni dhe me duart e tij e ka mbytur. Pas kësaj shkoi dhe theu kartën e memories së kamerave të sigurisë dhe e hodhi në tualet. Më vonë bëri një rrëmujë në shtëpi për të dhënë idenë e një grabitje dhe tregoi se si lidhi veten.

“Filloi të fliste sepse kuptoi që kishim zbuluar çdo gjë. Nuk kishim nevojë t’i paraqisnim asnjë provë që kishim. Dukej sikur ai kishte nevojë ta nxirrte të gjithë të vërtetën që të qetësohej. Më pas uli kokën dhe ndaloi së foluri”, tha një oficer për Protothema.

Pritet që në një periudhë të shkurtër çështja ndaj tij të kalojë në gjykatë.