22/02/2020
Authors Posts by American Eye

American Eye

21224 POSTS 0 Komente

Përse PD shkërmoqet vazhdimisht

Nga Bedri Islami Ajo që po ndodh ditët e fundit brenda PD-së nuk është asgjë tjetër veçse lejtmotivi i një kronike të paralajmëruar. Është, si...

A bën sens t’i kërkojmë një kleriku mysliman të bëhet feminist?

A bën sens t’i kërkojmë një kleriku mysliman të bëhet feminist? Madje edhe të predikojë në xhami ide feministe për emancipimin e gruas? Këto pyetje...

Ç’rol po luan ambasadori Donald Lu në Tiranë?

Kur vdiq Ibrahim Rugova u themelua një Këshill për varrim. Këshilli për varrim ishte i trishtueshëm, dinjitoz dhe ceremonial. Kjo i shihej në fytyrë...

Banka e Shqipërisë: Bien shitjet për bizneset e vogla

Nga gjysmën e parë të këtij viti ecuria e shitjeve ka vijuar rritjen për ndërmarrjet e mesme dhe të mëdha, ndërsa ka shënuar rënie...

Vendimet e këshillave bashkiakë, asistencë për qytetarët

Qytetarët e bashkive të Urës Vajgurore, Prrenjasit, Libohovës dhe Devollit do të kenë mundësi të përfitojnë asistencë ligjore dhe ekspertizë teknike gjatë diskutimit të...

Rrogozhina me landfill pranë qendrave të banuara

Bashkia e Rrogozhinës ka marrë përsipër që të ngrejë një landfill për të mbledhur mbetjet e Lushnjes, Divjakës, Kavajës dhe Peqinit. Problemi qëndron se,...

Vdes në burg në Hungari ish drejtori socialist në Korçë

Ish drejtori i Mjedisit në qytetin e Korçës ka ndërruar jetë në një burg të Hungarisë, raportojnë mediat. Çela u arrestua disa muaj më parë...

Bushati: Ligji i luftës, si t’i përgjigjem vajzës sime që mban...

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati në një intervistë për televizionin grek “ERT” shprehet se dialogu me fqinjët do të konkludojë...

Rama: Fshesë hekuri për të pastruar administratën nga grabitqarët dhe të...

Kryeministri Edi Rama prezantoi platformën online që mundëson koalicionin me qytetarët. Shqipëriaqëduam.al, është mekanizmi që pranon vetëm persona me identitet real, të cilët do të...

Si mund të bëheni pjesë e qeverisjes përmes ‘koalicionit të madh’

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar platformën online të “bashkëqeverisjes me qytetarët”. Shefi i qeverisë tha se ky mekanizëm forcon demokracinë në vend. Ai tha...