Politika Basha mesazh shqiptarëve nga Dibra: Është koha për ndryshim

Basha mesazh shqiptarëve nga Dibra: Është koha për ndryshim

Lideri i opozitës Lulzim Basha deklaroi në Dibër se për vendin është jetik ndalimi i projektit të Edi Ramës për shpopullimin e Shqipërisë.

“Sot kriza ekonomike është problem numër 1 për çdo familje shqiptare, ndaj dhe prioriteti numër 1 për ne demokratët është t’i japim zgjidhje problemeve jetike për çdo shqiptar. Ta bëjmë këtë një orë e më parë dhe të ndalim zbrazjen e vendit, spastrimin e Shqipërisë nga shqiptarët e ndershëm, projektin më të zi të Edi Ramës”, u shpreh Basha.

“Dy herë janë spastruar shqiptarët në histori: nga Sllobodan Millosheviçi në Kosovë dhe janë 400 mijë shqiptarë të spastruar nga regjimi kriminal i Edi Ramës, të spastruar nga politikat e represionit, të terrorit, të shpunësimit, të gjobave, të rritjes së kostos së jetës, rritjes së çmimeve.

Ne jemi të vendosur ta ndalim këtë projekt”, theksoi lideri i opozitës, i cili u shpreh se mbështetja me investime është projekti më i mirë për ndaljen e shpopullimit.

Kreu i opozitës u shpreh se referendumi “Rama ik” i 30 qershorit ndodhi në kushtet kur Shqipëria është në kolaps total ekonomik për shkak të babëzisë dhe hajdutërisë së Edi Ramës.

“Kjo qeveri është një bandë që i është vërsulur buxhetit të shtetit, pasurive të shqiptarëve dhe ka kthyer çdo institucion të shtetit në një instrument vjedhjeje, duke nisur me Parlamentin e duke përfunduar me drejtorinë më të fundit të Shqipërisë”, tha ai.

Në takimin me demokratët e Dibrës, shprehu vendosmërinë e tij dhe të opozitës për të shndërruar shumicën e 30 Qershorit “Rama ik” në shumicë qeverisëse për vendin.

“Vetëm 2 vjet e 6 muaj pas masakrës elektorale të 2016 në Dibër dhe asaj të 2017-ës në të gjthë vendin, shqiptarët kanë dhënë mesazhin më të qartë me braktisjen dhe refuzimin total të regjimit kriminal dhe të korruptuar të Edi Ramës me 30 qershor. 85 përqind refuzim. Është sinjali më i qartë se shqiptarët kanë kryer punë me këtë regjim, se duan ta largojnë një orë  e më parë. Është thirrja dhe kushtrimi i shqiptarëve dhe i dibranëve për ndryshim”, u shpreh Basha.