Aktualitet Biologu Et’hem Ruka: Pse po përkeqësohet pandemia në Shqipëri

Biologu Et’hem Ruka: Pse po përkeqësohet pandemia në Shqipëri

Biologu Et’hem Ruka në një shkrim në Facebook për situatën e COVID-19, shkruan se pandemia po përkeqësohet edhe pse duket se njerëzit i janë kthyer jetës normale.

Në një reagim në rrjetet sociale, Ruka shkruan se numri i të shtruarve në spital është 82, që është i njëjtë me situatën në muajin prill kur u arrit piku. Më tej ai shkruan se tashmë po vjen një valë e dytë e COVID-19, të cilën e parashikon më të fortë se e para dhe nuk dihet se kur do arrijë piku.

“22 QERSHOR 2020: SITUATA E COVID-19 NE VENDIN TONE.

Situata e pandemise ne vendin tone po vjen duke e perkeqesuar, nderkohe qe njerzit i jane kthyer jetes normale dhe jo te gjithe zbatojne rregulat e rekomanduar nga mjeket. Sot pershembull, numri i te shtruarve ne spital arriti ne 82 paciente. Ky numer te shtruarish u shenua vetem me daten 2 prill. Siç shihet nga grafiku vijezor, piku i pare i shtrimeve u shenua ne fillim te prillit.

Tani kemi nje vale te dyte te cilen nuk e dime se kur do ta arrije pikun, por me shume gjasa do te jete shume me e rende se e para.

Po ashtu numri i individeve pozitiv arriti 792 te cilet perbejne edhe arsenalin e infektimit te individeve te shendoshe. Ne realitet ky numur duhet te jete edhe me i madh se kaq. Ky eshte numri me i larte i shenuar qe nga fillimi i pandemise. Kam konstatuar se informacionet per covidin nuk ngjallin me interes, megjithate une do vazhdoj t’i informoj miqte e mi virtuale ne Fb. Te gjitha te dhenat mbeshteten vetem ne rezultatet e komunikuara zyrtarisht nga Ministria e Shendetesise”, – shkruan Ruka.