Kulturë “Joker” fiton “Luanin e Artë” të Venecias

“Joker” fiton “Luanin e Artë” të Venecias

Filmi “Joker”, me aktor protagonist, Joaquin Phoenix, fitoi Luanin e Artë në Festivalin e Filmit të Venecias. Të shtunën e kaluar, kur filmi u shfaq premierë në qytetin italian mori një duartrokitje të gjashtë tetë minuta.

I drejtuar nga regjisori Todd Phillips, filmi zbulon përvojën e klounit të varfër e të sëmurë mendor Arthur Fleck, që vjen nga universi i Batmanit dhe i qaset botës së krimit. Ngjarjet e filmit janë vendosur në fillim të viteve ‘80 në qytetin Gotham.

Në veprën kinematografike luajnë gjithashtu Robert De Niro dhe Zazie Beetz.

Kritika e ka vlerësuar maksimalisht lojën e aktorit protagonist, ndërsa shumë parashikojnë se Phoenix do të jetë edhe fitues i çmimit Oscar.

Luca Marinelli, protagonist në “Martin Eden” të Pietro Marcellos, është fituesi i Çmimit “Volpi” për aktorin më të mirë. Çmimin e aktores më të mirë e fitoi Ariane Ascarise për rolin e saj në filmin “Gloria Mundi” të Robert Guédiguian.

Çmimi i madh i Jurisë shkoi për “J’accuse” të regjisorit Roman Polanski. Në ceremoninë e këtij viti ishin të ftuar dhjetëra personalitete nga bota e artit dhe kinematografisë dhe ylli i mbrëmjes ishte Mick Jacker.

Fituesit e tjerë kryesorë të mbrëmjes.

Roy Andersson fitoi “Luanin e Argjendt” për filmin “OM Det”.

Filmi “La mafia non e piu quella di una volta” mori Çmimin Special të Jurisë.

Çmimi për skenarin më të mirë shkoi për Yonfan për filmin e animuar “Ji Yuan”.

Çmimi “Marcello Mastroianni” shkoi për aktorin e ri Toby Wal