Kryesore “Koha po mbaron”, Angela Merkel duhet të mundë pandeminë për të shpëtuar...

“Koha po mbaron”, Angela Merkel duhet të mundë pandeminë për të shpëtuar trashëgiminë e saj

Nga Ivana Kottasová, CNN

Angela Merkel ka qenë në krye të vendit për gati 16 vjet, por sfida më e madhe e karrierës së saj mund të mbetet akoma përpara. Kancelarja gjermane po garon me kohën për të mposhtur koronavirusin përpara se të tërhiqet në shtator. Ajo ka shumë gjëra kundër saj.

Gjermania po përpiqet të përmbajë valën e fundit të pandemisë. Rritja e infeksioneve drejtohet nga varianti i ri, më ngjitës i virusit që u identifikua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe i cili u bë dominant në Gjermani në fillim të marsit.

Shoqata Ndërdisiplinare Gjermane me ndikim për Kujdesin Intensiv dhe Mjekësinë e Urgjencës ka paralajmëruar se shumica e njësive të kujdesit intensiv të vendit po punojnë me kapacitet të plotë. Të hënën, numri i gjermanëve të humbur nga virusi kapërceu 80,000.

Dhe kështu ndërsa Britania e Madhe shtyn përpara me planin e saj të rihapjes dhe SHBA. pret me padurim një verë lirie, Gjermania po përballet me një tjetër bllokim të vështirë – dhe gjermanët po pyesin se si gjithçka shkoi kaq keq.

Kai Arzheimer, një profesor i shkencave politike në Universitetin e Mainz, tha se vendi është bërë viktimë e suksesit të tij. “Përgjigja fillestare e Gjermanisë ishte vendimtare, e suksesshme dhe e informuar nga shkenca”, i tha ai CNN.

Vendi – dhe Merkel në veçanti – u vlerësua për mënyrën si trajtoi valën e parë të pandemisë. Ndërsa virusi u përhap nëpër Europë, Gjermania mbajti nën kontroll epideminë. Spitalet e saj ishin madje në gjendje të pranonin pacientë Covid-19 nga Franca fqinje.

“Ky sukses i hershëm çoi në një vetëkënaqësi të caktuar,” tha Arzheimer. “Politikanët ishin shumë hezitues për të rivendosur masat e bllokimit.”

Merkel ka luftuar kundër kësaj, qasja e saj e drejtuar nga të dhënat përplaset me realitetet politike në terren. Ajo ka dështuar në mënyrë të përsëritur për të bindur udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë se më shumë kufizime janë të nevojshme për të përmbajtur epideminë.

Ndërsa Merkel kryeson qeverinë federale, janë kryetarët e Landeve që janë përgjegjës për zbatimin e masave të bllokimit.

Momenti më i turpshëm për Merkel erdhi në fund të marsit, kur ajo u detyrua të bënte një kthesë të plotë në një bllokim të rreptë që donte t’i vinte vendit gjatë festës së Pashkëve. Ajo tha se bllokimi ishte i nevojshëm për shkak të përhapjes së shpejtë të llojeve të reja të virusit.

Një ditë më vonë dhe pas shumë kritikash, ajo e ktheu vendimin duke thënë se nuk ishte e mundur të zbatohej. Ajo i kërkoi falje kombit dhe tha se konfuzioni ishte “vetëm dhe vetëm gabimi im”.

“Kancelarja Merkel është një shkencëtare e natyrës dhe ajo e di që shkencëtarët dinë vetëm atë që dinë në atë moment, ata mund të thonë ‘në këtë moment, ne mund të themi se një dhe një janë dy, por ne nuk e dimë nëse një dhe një do bëhen edhe dy nesër, kështu që duhet të jemi të kujdesshëm”, tha Gero Neugebauer, shkencëtar politik në Universitetin e Lirë të Berlinit. “Pra, në nivelin kombëtar, ajo u jep një drejtim shteteve dhe popullatës dhe thotë, ne do ta bëjmë këtë dhe atë, por ne mbështetemi në rezultatet e procesit shkencor.”

Neugebauer tha se kjo qasje nuk u përsërit në nivelin shtetëror, ku politikanët ndiheshin më të detyruar të kënaqnin pritjet e njerëzve.

Ç’është më e rëndësishmja, shumë nga udhëheqësit rajonalë janë përballur ose ende po përballen me zgjedhje – dhe ata janë plotësisht të vetëdijshëm për faktin se pas një viti që jetojnë përmes një pandemie, votuesit nuk duan më shumë kufizime.

“Njerëzit u lodhën prej saj dhe politikanët e dinë atë”, tha Wolfgang Merkel (asnjë lidhje me Kancelaren), profesor i shkencave politike në Universitetin Humboldt të Berlinit. “Ata nuk u përpoqën të zbatonin masat e propozuara nga shkencëtarët dhe epidemiologët, sepse kishin frikë se do të shteronin durimin e njerëzve.”

Dy shtete, Baden-Württemberg dhe Rhineland-Palatinate, mbajtën sondazhet e tyre rajonale në Mars. Partia e Merkelit pësoi humbje të mëdha në të dy. Katër shtete të tjera – Mecklenburg-Vorpommern, Saksonia-Anhalt, Thuringia dhe Berlin – do të mbajnë zgjedhjet rajonale në gjashtë muajt e ardhshëm, me zgjedhjet federale që vijnë në shtator.

Rezistenca në nivelin shtetëror e ka lënë Merkel të përplaset. Kancelarja për një kohë të gjatë gjithmonë ka favorizuar ndërtimin e konsensusit dhe udhëheqjen nga mesi, gjë që nuk funksionoi këtë herë. “Sistemi politik i Gjermanisë është i decentralizuar dhe ka shumë pika të vetos, kështu që pas përgjigjes fillestare uniforme, reagimi ndaj valës së dytë ishte shumë më ngurrues dhe i dobët,” tha Arzheimer.

Përballë një krize në rritje, Merkel javën e kaluar prezantoi një ligj të ri emergjence që i jep qeverisë federale më shumë kompetenca për të vendosur kufizime. Sipas ligjit të propozuar, i cili ende duhet të miratohet nga parlamenti, masat e bllokimit në të gjithë vendin do të shtrëngohen automatikisht nëse niveli i incidencës shtatë-ditore të koronavirusit rritet mbi 100 për 100,000 njerëz.

Neugebauer tha se gabimi i Merkel ishte të presë deri tani për të dalë me ndryshimin. “Ky proces mund të ishte bërë në vjeshtë të vitit të kaluar. Por në vend të kësaj, ata folën për spitale, për shifra, ata folën për njerëz që vdisnin, por ata nuk vendosën asgjë,” tha ai.

Ruajtja e trashëgimisë së saj

Merkel u ka thënë në mënyrë të përsëritur gjermanëve se shpreson që kur të largohet nga vjeshta, më e keqja do të jetë pas tyre.

Ajo ka premtuar gjithashtu që të gjithëve do t’u ofrohet të paktën një dozë e vaksinës Covid-19 deri në shtator, një premtim që ka marrë një goditje të madhe për shkak të çështjeve të furnizimit.

“Nëse më pyet se çfarë shkoi keq, sigurisht që kishte një shkas dhe ishte dështimi i Bashkimit Europian për të marrë në mënyrë efektive dhe shpejt vaksinat,” tha Wolfgang Merkel.

Merkel më parë ka pranuar dështimet me shpejtësinë e hedhjes së vaksinave, por tha se ajo ende pret që 50 milionë gjermanë do të kenë marrë të paktën një dozë të vaksinës deri në fund të qershorit.

Çfarëdo që të ndodhë në pesë muajt e ardhshëm, do të përcaktojë, në një masë të madhe, trashëgiminë e ardhshme të Merkel.

“Vlerësimet personale të Merkel janë ende relativisht të larta, por padyshim, reputacioni i qeverisë federale ka marrë një goditje dhe besimi në përgjigjen e Gjermanisë ndaj pandemisë ka rënë,” tha Arzheimer.

Ai shtoi se një urgjencë e tërhequr shëndetësore nuk është mënyra se si Merkel do të dëshironte të përfundonte mandatin e saj në detyrë – pavarësisht nga fakti se shumica e fajit u takon krerëve të Landeve.

Si një kancelare me katër mandate, Merkel shpesh krahasohet me dy udhëheqës të tjerë që shërbejnë për një kohë të gjatë pas luftës, Konrad Adenauer dhe Helmut Kohl. Wolfgang Merkel tha se dy vitet e fundit kanë treguar dobësinë e sistemit gjerman, i cili lejon kancelarët të shërbejnë me numër të pakufizuar të mandateve.

Neugebauer shtoi se trashëgimia e ardhshme e Merkel është shumë më pak e përcaktuar mirë se ajo e Adenauer ose Kohl. I pari ishte Kancelari “Integrimi Perëndimor” i cili e drejtoi Gjermaninë përsëri në strukturat e pushtetit europian, e dyta “Kancelari i ribashkimit”.

“Për Kancelaren Merkel, u tha që ajo mund të bëhej” Kancelarja e integrimit Evropian “dhe pastaj ajo do të ishte” Kancelarja e njerëzimit “, kur tha se” refugjatët janë të mirëpritur “dhe tani ajo ka mundësinë të bëhet” Kancelarja ” e cila mundi pandeminë”, tha Neugebauer.

“Rreziku natyrisht është që pandemia do të jetë akoma atje pas shtatorit,” shtoi ai.

Merkel lindi në Hamburg, Gjermania Perëndimore, në 1954, por ajo u rrit në Gjermaninë Lindore. Babai i saj, Horst Kasner, ishte një ministër Lutheran dhe nëna e saj, Herlind, ishte një mësuese anglishteje. Në 1977, në moshën 23 vjeçe, ajo u martua me burrin e saj të parë, Ulrich Merkel. Ata u divorcuan në 1982, por ajo e mbajti mbiemrin.