Bota Lija e majmunëve përhapet në 12 vende, çfarë thonë studiuesit

Lija e majmunëve përhapet në 12 vende, çfarë thonë studiuesit

Lija e Majmunit po shkakton shqetësim në të gjithë botën, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara.

92 raste të konfirmuara dhe 28 raste të dyshuara të lisë së majmunëve janë nën hetim në 12 vende, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë në një njoftim për shtyp, raporton CNN.

Rastet e konfirmuara janë identifikuar në shtetet si: Australi, Belgjikë, Kanada, Francë, Gjermani, Itali, Holandë, Portugali, Spanjë, Suedi, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë nga një deri në pesë raste.

“Ne kemi vaksina kundër tij, kemi trajtime kundër tij dhe është përhapur shumë ndryshe nga SARS-CoV-2. Nuk është aq ngjitëse sa Covid”, tha Ashish Jha, koordinatori i përgjigjeve për Covid-19 në Shtëpinë e Bardhë.

Ai shtoi se “ne do ta gjurmojmë atë nga afër dhe do të përdorim mjetet që kemi për t’u siguruar që mund të vazhdojmë të parandalojmë përhapjen e mëtejshme dhe të kujdesemi për njerëzit që infektohen”.

Simptomat fillestare të lisë së majmunit janë tipike të ngjashme me gripin, të tilla si ethe, të dridhura, rraskapitje, dhimbje koke dhe dobësim të muskujve.

Ekspertët shëndetësorë thonë se kontakti me një person të infektuar mund të përhapë më shpejt virusin e lisë së majmunit.

Presidenti Joe Biden u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes nga përhapja e lisë së majmunit edhe pse shkencëtarët po punojnë për të mësuar më shumë rreth këtij virusi ngjitës.