Kuriozitete Merr fund aventura e adoleshentëve që ecën 1 000 kilometra pa patentë!

Merr fund aventura e adoleshentëve që ecën 1 000 kilometra pa patentë!

Katër fëmijët në arrati, mes tyre edhe një vajzë 10-vjeçare, bënë një udhëtim prej 1 000 kilometrash me një makinë të vjedhur, përpara ndërhyrjes së policisë.

Thuhet se fëmijët u nisën të shtunën me një fuoristradë që i përkiste babait të njërit prej tyre duke organizuar një ”komplot” për të ikur nga shtëpia.

Të katër fëmijët, vajza 14-vjeçare dhe tjetra 10, si dhe dy 13-vjeçarë të tjerë, u kapën nga policia në Grafton, në shtetin fqinj të Uellsit të Ri, më shumë se 1 000 kilometra nga ku u larguan të dielën.

“Është një rrugë e gjatë”, tha inspektori Darren Williams për gazetarët në Coffs Harbour.

Mosha minimale për të aplikuar për një patentë shoferi në Queensland është 17 vjeç.

Policia tha se një nga djemtë kishte lënë një shënim lamtumire për familjen e tij. Fëmijët dyshohen se janë furnizuar me benzinë ​​në dy stacione.