Aktualitet Pamjet 3D të krimit që tronditi Greqinë/ 32-vjeçari: Flisnin greqisht, por kur...

Pamjet 3D të krimit që tronditi Greqinë/ 32-vjeçari: Flisnin greqisht, por kur u larguan folën gjuhën e tyre

Edhe oficerët më të zotë dhe më me përvojë të Policisë greke që po marrin pjesë në hetimin për vrasjen barbare në Glyka Nera, po “përkulen” para ngjarjes së pazakontë.

Hap pas hapi policia po kërkon prova por edhe gabime që do t’i çojnë ata të arrestojnë tre autorët.

Brutaliteti i pashembullt i krimit ka tronditur kombin dhe oficerët policorë me përvojë të departamentit të vrasjeve. E njëjta gjë vlen edhe për ekzaminuesin mjekësor, i cili kreu autopsinë e 20-vjeçares fatkeqe.

Sipas policisë, njëri nga tre autorët e vrasjes ia mbylli gojën e vajzës me copa lecke, por e shtypi në mënyrë të dhunshme dhe ia shtrëngoi buzët me pëllëmbën e duarve.

Në të njëjtën kohë, me gishtin e madh dhe gishtin tregues, grabitësi i mbylli hundën derisa ajo të qetësohej. Fytyra e Caroline tregoi shenja të zbehta rezistence, por ajo u përkul menjëherë nga fuqia e vrasësit të saj.

Ata po kërkojnë prova kudo

Oficerët e Policisë greke kanë zbuluar se si autorët hynë brenda në shtëpi dhe më pas dhunuan çiftin.

Policia vlerëson se pasi 3 autorët e krimit me kapuç varën qenin e familjes në kangjella, ata hynë në ndërtesë përmes dritares së bodrumit dhe nga aty filloi makthi për çiftin.

Piloti i helikopterit 32-vjeçar, i cili pa kriminelët e pamëshirshëm që kërcënonin të vrisnin vajzën e tij 11-muajshe jep sa më shumë informacion në lidhje me autorët që prej ditës së djeshme.

“Unë iu thashë atyre se ku i kisha fshehur paratë në mënyrë që mundimi të mbaronte shpejt. Dëgjova gruan time që ulërinte vazhdimisht për ndihmë e lidhur në shtrat dhe unë isha i lidhur në dysheme. Ne bërtisnim që të mos lëndoheshim. Foshnja po qante, gruaja ime po qante dhe disa njerëz po kërkonin nëpër shtëpi për të gjetur më shumë para dhe bizhuteri. Papritmas ata u larguan nga dhoma dhe unë ndalova së dëgjuari zërin e gruas sime”.

Sipas dëshmive të tij të deritanishme, tre autorët e krimit flisnin greqisht në mënyrë të “pastër”.

Policia i tregoi 32-vjeçarit foto banditëve të skeduar dhe i kërkoi atij t’i shikonte për një kohë të gjatë në mënyrë që të identifikonte disa persona.

“Ata bënë gabime”

Oficerët me përvojë përsërisin që në momentin e parë se tërbimi i treguar nga kriminelët dhe lakmia e tyre, i çoi ata në bërjen e gabimeve fatale.

Sipas dëshmisë së burrit 32-vjeçar, tre burrat me kapuç qëndruan në shtëpi për një orë, duke e shantazhuar për t’i thënë se ku kishte fshehur paratë dhe bizhuteritë, megjithëse që nga momenti i parë, pa rezistuar, ai kishte zbuluar kutinë me 10,000 euro.

Caroline, 20 vjeçe, luftoi me ta. Instinkti i nënës nuk e lejoi atë të përballej me askënd që kërcënonte foshnjën me armë. Ishte e pamundur që ajo të mos bënte asgjë për të shpëtuar fëmijën e saj nga duart e tyre.

Të dy këta elementë bëjnë që policia të vlerësojë se mundësia që vrasësit të kenë lënë material të mjaftueshëm gjenetik si në sendet shtëpiake ashtu edhe në rrobat e çiftit, është e lartë.

Sipas informacioneve, 32-vjeçari dëshmoi se kriminelët e paskrupullt, pavarësisht nga fakti se gjatë gjithë qëndrimit të tyre në shtëpi flisnin rrjedhshëm greqisht, kur u larguan, ai i dëgjoi ata duke folur me njëri-tjetrin në gjuhën e tyre amtare. Gjuhë, të cilën ai tashmë është thirrur për ta identifikuar me ndihmën e policisë.

Policia duket se ka në dispozicion një video, në të cilën është regjistruar figura e bashkëpunëtorit të 4-të, të burrit që, gjatë gjithë grabitjes konsumonte duhan jashtë shtëpisë.

Ishte ora 5:30 e mëngjesit dhe kamera ka “kapur” burrin jashtë shtëpisë dhe po kontrollon. Ky material tashmë është kontrolluar plotësisht për detajet më të vogla, me ndihmën e teknologjisë së përparuar në dispozicion të policisë greke.

Profili i autorëve të krimit

Zyrtarët e departamentit të vrasjeve tashmë kanë “ndërtuar” profilin e autorëve, një “armë” e domosdoshme në duart e policisë për t’i identifikuar ata.

Ata e konsiderojnë pothuajse të sigurt se janë grabitës të specializuar, anëtarë të një grupi kriminal. Në fakt, ka shumë raste kur metodologjia që ndjekin kur grabisin shtëpitë është e njëjtë dhe në disa raste, ajo ka tradhtuar identitetin e tyre. Në këtë rast grabitësit ishin katër. Tre sulmues dhe një vëzhgues që i priste jashtë.

Ata hynë nga dritarja në bodrum, duke prerë kangjellat. 32-vjeçari dëshmoi në polici se dy nga tre mbanin një armë, ndërsa i treti, më i shkurtri dhe më i vogli që vrau gruan e tij, kishte në duar diçka që dukej si një kaçavidë.

Kriminelët kishin me vete një litar, me të cilin varën qenin e familjes në parmakun e shkallës së brendshme, si dhe një shirit izolues me të cilin i lidhën prangat dhe i mbyllën sytë 32-vjeçarit. Ata kishin ardhur të përgatitur për të çarmatosur këdo që përpiqej t’i ndalonte ata.

Kështu, policia tani po kërkon “vulën” në mënyrën e veprimit të kriminelëve specifik në Glyka Nera me raste më të vjetra, përmes sistemeve të specializuara në dispozicion të tyre.

Nën mikroskopin e ADN-së dhe rastet e vjetra

Dy ekipet e Policisë greke që kanë ndërmarrë hetimin e krimit të rëndë kanë në zotërim shenjat e gishtave dhe të dhëna nga ADN-ja e autorëve të krimit.

Policia po përdor materialin vizual nga kamerat e shtëpive, dyqaneve dhe ato të trafikut dhe sipas informacionit, ata tashmë kanë arritur disa makina, por edhe një person që lëvizte me dyshim gjatë kohës në fjalë.

Krime të brutalitetit të ngjashëm po merren nga arkivat, si dhe lirimet e fundit të kriminelëve brutalë. Hap pas hapi, policia do të formojë një rreth shumë të vogël të dyshuarish që përfundimisht do t’i çojë ata te autorët e krimit.

Para se të hynin në shtëpi, autorët shkatërruan një kamera të jashtme, por edhe një të brendshme që çifti kishte vendosur për të parë foshnjën e tyre. Gjë që tregon se kriminelët me ​​siguri po planifikonin sulmin për ditë me radhë dhe e dinin që kishte kamera dhe se shtëpia nuk kishte një sistem alarmi.

Ende po hetohet nëse sulmi ka të bëjë me një blerje të fundit nga çifti i një toke prej 100,000 eurosh dhe punën që do të fillonte në të. Njerëzit që kanë punuar në shtëpi tashmë janë duke u ekzaminuar.