Bota Si e bindi Pompeo-Trump të ekzekutonte gjeneralin Soleimani dhe realizimi i qëllimit...

Si e bindi Pompeo-Trump të ekzekutonte gjeneralin Soleimani dhe realizimi i qëllimit dhjetëvjeçar

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo ishte një forcë lëvizëse prapa vendimit të Presidentit Donald Trump për të vrarë gjeneralin e lartë iranian, Qasem Soleimani në një sulm me dron në Irak disa ditë më parë.

Burime brenda administratës i thanë CNN, se shënjestrimi i gjeneralit iranian ka qenë një qëllim për diplomatin më të lartë amerikan prej një dekade.

Synimi i zyrtarit të dytë më të fuqishëm të Iranit – udhëheqësi i Quds, Korpusit të Gardës Revolucionare, grupi ushtarak i fuqishëm politik dhe ekonomik më me ndikim rajonal, ishte ideja e Pompeos, sipas një burimi nga rrethi i tij i brendshëm. Ky burim tha se sekretari i solli sugjerimin Trump.

Sipas të njëjtave burime shumë të afërta me Pompeon, sekretari i shtetit ka besuar gjatë gjithë karrierës së tij se Irani është në rrënjën e të gjitha problemeve të Lindjes së Mesme dhe është përqendruar pikërisht te Soleimani, “komandantin e hijes” të Iranit, si kryefamiljar pas shtetit të sponsorizuar nga terrorizmi në të gjithë rajonin.

“Ne hoqëm qafe një djalë të keq nga fusha e betejës”, i tha Pompeo për CNN më 5 janar.

“Ne morëm vendimin e duhur”. Në të njëjtën ditë, Pompeo i tha ABC se vrasja e Soleimani ishte e rëndësishme “sepse po zhvillonte komplote aktive kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke vënë në rrezik jetën e amerikanëve”.

Burimi tha gjithashtu se Sekretari i shtetit ishte fiksuar aq shumë te gjenerali iranian sa që ai kërkoi të merrte vizë në Iran në vitin 2016 kur ishte kongresmen nga Kansas. Kërkesa e tij ishte argumentuar se donte të monitoronte zgjedhjet, por ai nuk e mori kurrë vizën.