19/04/2024
Tags SHBA-Iran

Tag: SHBA-Iran

Trump paralajmëron Ajatollahun Khamenei: Kujdes me fjalët!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka paralajmëruar Ajatollahun e Iranit me anë të një statusi në Twitter të shkruar në...

Khamenei: Amerikanët e vranë pabesisht Soleimanin, Trump është një klloun

Për shkak të tensioneve serioze kombëtare dhe ndërkombëtare që prekin Iranin, lideri suprem, Ayatollah Ali Khamenei, e drejtoi sot vetë faljen e madhe të...

“Isha i sigurt se do të vdisja”, dëshmia e marinsit amerikan...

Trupat e SHBA në bazën ajrore Al-Asad në Irak ishin të vetëdijshëm se Irani do të sulmonte dhe ditën e sulmit me raketa ata...

Inteligjenca izraelite ndihmoi SHBA-të për ekzekutimin e Soleimanit

Izraeli ka ndihmuar Shtetet e Bashkuara në operacionin që vrau udhëheqësin e fuqishëm të njësisë elitare Quds të Iranit, gjeneral Qassem Soleimanin, sipas raporteve...

Vrasja e gjeneralit iranian, ISIS përshëndet sulmin e Shteteve të Bashkuara

Shteti Islamik ka përshëndetur vrasjen e gjeneralit Iranian, Qasem Soleimani. Me një deklaratë zyrtare, ISIS e përshkruan eliminimin e kreut të forcave elitë Quds,...

Fuqia persike

Kapacitetet ushtarake të Iranit po shqyrtohen gjithnjë e më shumë, meqë mundësitë për një konflikt të madh me Shtetet e Bashkuara janë rritur, prejse...

Përveç Soleimani-t, SHBA tentoi të vriste në të njëjtën ditë një...

Në të njëjtën natë kur u vra komandanti iranian Qasem Soleimani, ushtria amerikane tentoi të vriste një tjetër zyrtar të lartë ushtarak iranian në...

Kush është kapiteni “Hak”, iraniani që komandon “bishën” e ushtrisë amerikane

Tensioni midis SHBA dhe Iranit ka arritur kulmin e këtyre viteve të fundit, ku vrasja e gjeneralit Soleimani dhe sulmet raketore iraniane ndaj bazave...

Si e bindi Pompeo-Trump të ekzekutonte gjeneralin Soleimani dhe realizimi i...

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo ishte një forcë lëvizëse prapa vendimit të Presidentit Donald Trump për të vrarë gjeneralin e lartë iranian,...

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi rezolutën që kufizon veprimet ushtarake të Trump...

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi një rezolutë më të cilën i kërkohet presidentit Donald Trump të marrë miratimin e Kongresit për veprimet ushtarake ndaj Iranit....