Opinione Si ta lexojmë fitoren e ngushtë të Angela Merkel

Si ta lexojmë fitoren e ngushtë të Angela Merkel

Nga Jenny Hill, BBC

Angela Merkel dukej e lodhur dhe e tensionuar, kur mbërriti në selinë e partisë së saj në mbrëmje, pas përfundimit të zgjedhjeve.

Teksa dilte nga makina, ajo sajoi një buzëqeshje fillimisht për kamerat, më pas për besnikët e partisë, që ishin mbledhur jashtë selisë së CDU.

Kancelarja e dinte se do i fitonte këto zgjedhje.

Por nuk ishte kjo fitorja për të cilën kishte shpresuar.

Ky është rezultati më i keq i konservatorëve nën drejtimin e saj.

Një verdikt, ndoshta, lidhur me vendimin e saj për të hapur dyert e Gjermanisë për 1 milion refugjatë.

Duke iu adresuar partisë, Merkel pranoi se katër vitet e shkuara kanë qenë të vështira.

Megjithatë partia e arriti qëllimin e saj- të dilte e para.

Por brohoritjet nuk ishin shumë entuziaste.

Kjo për shkak se historia e suksesit në këto zgjedhje i përket AfD-së.

Në anën tjetër të qytetit, në një dhomë të mbushur me tollumbace blu dhe të bardha, anëtarët e partisë anti-emigracion, anti-Euro, po brohorisnin pasi u bë e qartë se jo vetëm do hynin në parlament, por do jenë partia e tretë në Bundestag.

Alexander Gauland është një prej liderëve të AfD- tashmë deputet.

Ai i tha turmës se partia e tij do vazhdojë gjuetinë pas zonjës Merkel.

“Ne do rimarrim vendin dhe popullin tonë,” tha ai, një retorikë e jashtëzakonshme për Gjermaninë e post-Luftës së Dytë Botërore.

Fushata e hapur ksenofobike e AfD-së, si dhe incidentet në disa tubime të zonjës Merkel, janë thuajse pa precedent.

Jashtë selisë, policia po mbante nën kontroll protestuesit anti-AfD, që po demonstronin kundër asaj që për shumë njerëz është një zhvillim shokues politik.

Ishte një ditë kaotike për politikën gjermane.

Dhe për Berlinin, që organizoi maratonën e përvitshme, teksa votuesit shkonin te kutitë.

Ka një ndarje dhe pakënaqësi në zemër të këtij vendi.

Mes turmës që po ndiqte maratonën, një burrë më tha se është i terrorizuar nga rritja e nacionalistëve të krahut të djathtë.

“Ata janë si nazistët nën Hitlerin. Kam lindur në vitin 1939. Isha fëmijë i luftës. Jam rritur në rrënoja dhe tani e kemi sërish këta. Ata janë kriminelë. Gjithmonë kam votuar CDU-në dhe dua kancelaren Merkel”.

Zonja Merkel duhet të gjejë tani partnerë për koalicionin.

Mos prisni që të ketë ftesë për AfD.

Ajo duhet të bindë vendin- ndoshta edhe disa brenda partisë së saj- se është njeriu i duhur për atë punë.

Ka qenë një fushatë e gjatë dhe e lodhshme.

Merkel mund të ketë fituar zgjedhjet, por nuk ndjehej si një fitore.

Zgjedhjet do futen në librat e historisë për dy arsye. Angela Merkel mund të ketë fituar një mandat të katërt, por është rezultati më i keq i saj.

Dhe nacionalistët e djathtë tashmë janë pjesë e establishmentit gjerman.

Ajo që është normë politike në shumë vende europiane, konsiderohej e paimagjinueshme në Gjermaninë e pas-luftës.

Jo më!