Politika Soreca: Hapja e negociatave s’do të thotë pranim në BE, por…

Soreca: Hapja e negociatave s’do të thotë pranim në BE, por…

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Luigi Soreca ka reaguar me anë të një status në rrjetin social duke thënë se hapja e negociatave nuk nënkupton pranim në BE, por thjesht vënia në dukje e faktit se Shqipëria ka bërë progres në fusha të caktuara.

Postimi i plotë

Hapja e negociatave nuk nënkupton pranimin në BE, por do të thotë se vendi ka arritur një nivel të mjaftueshëm të përparimit në përparësitë kryesore”, shkruan ambasadori Soreca.

Kujtojmë se Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn është shprehur pro një rekomandimi pozitiv për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe madje në afatin e paracaktuar, pra qershor.

Hahn tha se Shqipëria ka bërë progres në disa fusha, duke përmendur sidomos reformën në drejtësi.