11/07/2020
Tags Emmanuel Macron

Tag: Emmanuel Macron

Kthesë në politikën e zgjerimit të Bashkimit Europian?

Propozimet e fundit të KE për reformimin e procesit të anëtarësimit me vendet e Ballkanit - politikë për të zbutur presidentin francez, Macron, problemet...

Politico: Pse Macron do të jetë njeriu më i fuqishëm i...

Në krye të listës së Njerëzve më të Fuqishëm të Evropës për vitin 2020, Politico me qendër në Bruksel sheh Presidentin francez Emmanuel Macron,...

Macron shfaqet me golf të zi: Cili është mesazhi sekret i...

Zakonisht Emmanuel Macron vishet me “uniformën” e një bankieri të ri të sapo bërë politikan; kostum i zi pas trupi, xhaketë jo plotësisht të...

“Të ndihmojmë Shqipërinë”, Macron tregon se kur do të mbahet konferenca...

Konferenca e Donatorëve Ndërkombëtarë në ndihmë të Shqipërisë do të mbahet me 19 ose 20 janar. Deklarata erdhi nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, gjatë...

Macroni sfidon presionin e BE për negociatat

Presidenti francez Macron përsëriti në Londër qëndrimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave me BE. Ai sfidon...

ANALIZA/ Shqipëria mes Brukselit dhe Parisit

Ditën kur Ursula von der Leyen, Josep Borell e Oliver Varhelyi i dërguan njëzëri mesazh Ballkanit Perëndimor se e ardhmja perëndimore e Ballkanit nuk...

Lider i Evropës apo mbrojtës i interesave tradicionale franceze?

Ku dëshiron ta çojë BE dhe NATO-n me prishjen e statuskuosë aktuale Presidenti francez Macron? Veprimet e fundit të tij janë në kontradiktë me...

“Zëri i Evropës Lindore”: Shqipëria, Maqedonia dhe dallimet mes Lindjes e...

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit,...

ANALIZA/ Propozimet franceze: Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi...

Gjermania për propozimin francez: Të mos vonohet çelja e negociatave me...

Propozimi francez për zgjerimin e BE-së pritet me kritika. Qeveria gjermane është e hapur për ta diskutuar propozimin, por kërkon që ai të mos...