29/10/2020
Tags Izrael

Tag: izrael

Netanyahu ia del sërish. Formon qeverinë e unitetit me rivalin kryesor

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe ish-rivali i tij Benny Gantz njoftuan sot formimin e një qeverie uniteti dhe emergjence, duke i dhënë fund krizës...

Arma e fshehtë e Izraelit në luftën kundër COVID-19: Spiunët e...

Nga Ronen Bergman – The New York Times Kur ministri i Shëndetësisë i Izraelit u zbulua se ishte i infektuar me koronavirus në fillim të...

ANALIZA/ Pesë shtyllat për të kuptuar suksesin e Benjamin Netanyahut

Nga karizma e tij dhe deri te fushata elektorale e përgatitur mirë gjenden pesë shtyllat që mund të shpjegojnë suksesin e Benjamin Netanyahu në...

Netanyahu: Fitorja më e madhe e jetës sime

"Fitorja më e madhe e jetës sime, deklaroi  kryeministri Benyamin Netanyahu në fjalimin para partisë së tij ”Likud”, me rastin e triumfit në zgjedhjet...

Dhëndri i Trump, i ashpër ndaj palestinezëve: Mjeshtra në humbjen e...

Jared Kushner, dhëndër dhe këshilltar i Presidentit amerikan Donald Trump, tha se Izraeli nuk duhet të marrë “rrezikun e njohjes së një shteti palestinez”...

Pëlqimi arab për “Marrëveshjen e Shekullit”: Ja ku shkojnë 50 miliard...

Në njoftimin e detajeve të “Marrëveshjes së Shekullit”, presidenti amerikan Donald Trump tha se arabët dhe palestinezët do marrin 50 miliardë dollarë ndihmë financiare...

Izrael-Palestinë, çfarë duhet të dini për historinë e një konflikti 70-vjeçar

Marrëdhëniet izraelito-palestineze janë një histori lufte të vazhdueshme që e ka origjinën në mesin e shekullit XX. Përpjekje të shumta janë bërë për ta...

Erdogan kundër planit “Trump”: Jerusalemi, një vend i shenjtë për myslimanët

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan tha të mërkurën se Jeruzalemi është një vend i shenjtë për myslimanët, dhe e quajti planin e paqes të...

Netanyahu propozon një fshat të Jeruzalemit për kryeqytetin e Palestinës

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka konfirmuar se sipas planit të paqes të Presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme, kryeqyteti i Palestinës duhet të...

Turqia kundër planit të Trump: Palestina nuk blihet me para

Ministria e Jashtme e Turqisë njoftoi të martën në mbrëmje se i ashtuquajturi plani i paqes në Lindjen e Mesme ka lindur i vdekur....