13/04/2024
Tags Nasa

Tag: nasa

A mund ta shohë vërtet të shkuarën teleskopi James Webb i...

Më 12 korrik të vitit të kaluar, teleskopi hapësinor James Webb (JWST) bëri historinë duke sjellë në tokë shkrepjen debutuese: një foto e mbushur...

Anija kozmike Orion e NASA-s arrin në Hënë, 50 vite pas...

Kapsula Orion e NASA-s arriti në Hënë të hënën. Është hera e parë që një kapsulë hapësinore viziton Hënën që nga programi Apollo i...

NASA: Na tregoni ditën e lindjes, të të themi si dukej...

Që nga koha kur The Hubble Space Telescope u prezantua në 1990-n, ai ka realizuar më shumë se 1.4 milionë vëzhgime të yjeve të...

NASA regjistron për herë të parë ”frymëmarrjen” e Diellit

Duket si muzikë në sfond në një film fantastiko-shkencor. Është ”frymëmarrja” e Diellit, e kapur për herë të parë nga sonda ”Parker” e NASA-s, e...

Hëna? Një destinacion jo më aq ambicioz, NASA mision për Diellin

Hëna? Një destinacion jo më aq ambicioz. Tani NASA i ka drejtuar sytë nga dielli. Agjencia Hapësinore ndërkombëtare thotë se një anije e re...

NASA i ndryshon emrin asteroidit më të largët, kishte prejardhje “naziste”

Është objekti më i largët i vizituar ndonjëherë nga anije kozmike, dhe për këtë arsye ka tërhequr gjithmonë vëmendjen e astronomëve. Por asteroidi “Ultima Thule”...

NASA bën histori: Ecja e parë në hapësirë nga astronaute femra

NASA bëri histori të premten në mëngjes kur astronautet Christina Koch dhe Jessica Meir dolën jashtë Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor për të zëvendësuar një karikues...

NASA prezanton gjeneratën e re të kostumeve hapësinore

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) ka prezantuar dizajnet e kostumeve të gjeneratës së re të astronautëve që do të përdoren në misionin ”Artemis” që...

Më afër se kurrë me diellin, sonda e NASA-s mbijeton në...

Një sondë e NASA-s është zhytur në atmosferën e diellit, duke u bërë objekti më i afërt me të që vjen nga Toka. Ajo...