20/06/2024
Tags SHBA-Iran

Tag: SHBA-Iran

Udhëheqësi Suprem i Iranit: I dhamë shuplakë në fytyrë SHBA-së

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei ka reaguar pas sulmeve me raketa balistike ndaj dy bazave ajrore amerikane në Irak. Përmes një deklarate, ai...

Irani sulmon baza amerikane në Irak. Trump: Çdo gjë është në...

Si akt hakmarrës kundër vrasjes së gjeneralit me influencë të Iranit, Khasem Soleimani në Irak nga drone amerikane, Irani ka vënë në shënjestër trupat...

SKENARËT/ Nga lufta tek diplomacia, si do të jetë përgjigjja e...

Udhëheqësit iranianë janë duke premtuar hakmarrje për vrasjen nga amerikanët të gjeneralit Qassem Soleimani, komandant i forcave elitare Quds të Gardës Revolucionare Irani, dhe...

Analistët amerikanë nuk parashikojnë luftë me Iranin

Analistët amerikanë nuk parashikojnë që tensionet me Iranin të shndërrohen në luftë, pas vrasjes së gjeneralit Kasem Suleimani nga një goditje ajrore amerikane. Demokratët...

Anti-terrori në gatishmëri: Sa rrezikon Shqipëria nga konflikti SHBA-Iran?

Vrasja e gjeneralit Qassem Soleimani nga forcat Amerikane më 2 janar në Irak ka shtuar vëmendjen e forcave anti-terror në vendin tonë. Burime zyrtare nga...

Irani shpall “terroriste” forcat amerikane dhe zotohet t’i vërë flakën Izraelit

Lideri i Gardës Revolucionare të Iranit kërcënoi të martën se “do t’i vinte flakën” vendeve që Amerika donte aq shumë, duke nënkuptuar Izraelin. Hossein...

Zyrtarët amerikanë: Irani do të kundërpërgjigjet brenda dy ditëve

Zyrtarët amerikanë janë të përgatitur për një kundërpërgjigjje të Iranit pasi Donald Trump urdhëroi vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani dhe mendojnë se në shënjestër...

“13 skenarë hakmarrjeje”, Irani: Do të krijojmë makth historik për SHBA-në

Irani po mendon 13 “skenarë hakmarrjeje” për t’iu kundërpërgjigjur sulmit ajror amerikan që vrau gjeneralin Qassem Soleimani. Kështu deklaroi Ali Shamkhani, sekretari i Këshillit...

Vrasja e Sulejmanit dhe pse duhet të jemi me SHBA!

Nga Dritan Hila Mike Pompeo nuk pati besim të njoftonte asnjë nga aleatët e tij të afërt për goditjen që do t’i bëhej Kasem Sulejmanit....

Pelosi: Rezolutë për “t’i ndalur dorën” Trumpit ndaj Iranit

Kryetarja e Dhomës së Kongresit, Nancy Pelosi njoftoi se këtë javë do të propozojë dhe votojë një rezolutë mbi fuqitë e luftës për të...