19/05/2024
Tags SHBA-Iran

Tag: SHBA-Iran

Shqipëria e rrezikuar nga Irani? Ja çfarë thotë Majko

Ndonëse thotë se shqiptarët duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje tensioneve në Lindjen e Mesme, ish-ministri i Mbrojtjes, Pandeli Majko nuk mendon se Shqipëria...

Ajatollahu sulmon edhe Shqipërinë: Një vend i vogël evropian dhe shumë...

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei ka reaguar pas sulmit ndaj dy bazave amerikane në Irak. Në deklaratën e tij ai ka sulmuar edhe...

Netanyahu: Nëse goditemi do të reagojmë me fuqi ekstreme

"Do të jemi të fortë para kujtdo që dëshiron të na shkatërrojë. Kushdo që përpiqet të na godasë do të marrë një përgjigje jashtëzakonisht...

Rritet çmimi i naftës, OPEC: Bota nuk e përballon dot një...

Kriza e përshkallëzuar mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit ka ndikuar menjëherë në çmimin e naftës në tregjet globale. Nafta bruto “US crude” u...

Konflikti SHBA-Iran, reagon BE: Të ndalen armët, po rrezikohet aleanca kundër...

Pas sulmeve iraniane në bazat ushtarake amerikane në Irak, ka reaguar edhe Bashkimi Europian. Në një konferencë shtypi të përbashkët të presidentes së Komisionit Europian,...

Sulmet me raketa ndaj amerikanëve/ Si qëndron e vërteta e 80...

Irani ka vazhduar në rrugën e përshkallëzimit të konfliktit dhe i është kundërpërgjigjur SHBA-së për vrasjen e gjeneralit të forcave speciale, Kasem Soleimani, duke...

Pasuritë e Persisë/ Vendet historike të Iranit që Trump kërcënoi me...

Pas vrasjes së komandantit ushtarak iranian Qasem Soleimani, Presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi se do të shkatërronte vendet kulturore-historike të Iranit nëse do të...

Kushtetuta e SHBA: Si dhe kush e shpall luftën

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara do të votojë këtë javë mbi legjislacionin që synon parandalimin e një angazhimi të forcave amerikane me...

Sondazhi: Shumica e amerikanëve nuk duan luftë me Iranin

Publiku amerikan po tregohet kritik ndaj vendimmarrjeve të Donald Trump kundër Iranit, dhe shumica kanë frikë se dy vende mund të bëjnë luftë në...

Urdhëri i SHBA për avionët civilë: Jo fluturim mbi Irak, Iran...

Administrata Federale e Aviacionit Amerikan (FAA) ndaloi aeroplanët civilë amerikanë të fluturonin në Irak, Iran dhe hapësirën ajrore të Gjirit Persik të martën natën,...