19/05/2024
Tags SHBA

Tag: SHBA

Pakti me Australinë për nëndetëset me energji bërthamore, SHBA zemëron Francën...

Stuhi kritikash ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për marrëveshjen e re të sigurisë së nënshkruar me Australinë. Mbi bazë të marrëveshjes, e...

Partneriteti i Evropës me SHBA ka një çmim

Antony Blinken i premton NATO-s një marrëdhënie të re me Amerikën. Kjo gjithashtu rezulton në detyrime të reja me kosto të lartë, siç mund...

Gjermania vlerësohet si lider global për vitin e tretë radhazi

Gjermania është vlerësuar si vendi lider global për të tretin vit radhazi, sipas një sondazhi ku janë pyetur qytetarë nga mbi 100 shtete. Përqindja e...

Apeli i pazakontë/ Edhe SHBA kërkon ndihmë për të luftuar koronavirusin

Departamenti Amerikan i Shtetit po udhëzon diplomatët e tij që të nxisin qeveritë dhe bizneset në Evropën Lindore dhe Euroazi për të rritur eksportet...

OBSH: SHBA mund të jetë epiqendra e radhës e koronavirusit

Numri i personave të prekur me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke u rritur me ritme mjaft të shpejta. Deri tani, në...

Bugajski: Si në fundin e Perandorisë Osmane, cila është “Loja e...

Analisti amerikan dhe eksperti i Ballkanit, Janusz Bugajski beson se Perëndimi duhet t’i përgjigjet shumë më fuqishëm ndikimit të zgjeruar të Rusisë në Ballkan,...

Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA?

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e...

Bombardues, nëndetëse dhe aeroplanmbajtëse, njihuni me fuqinë e pabesueshme luftarake të...

Me më shumë se 3 milionë efektivë, 4800 baza në 7 kontinente dhe një buxhet vjetor më të madh se 700 miliardë dollarë, ushtria...

Kushtetuta e SHBA: Si dhe kush e shpall luftën

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara do të votojë këtë javë mbi legjislacionin që synon parandalimin e një angazhimi të forcave amerikane me...

A do të shpërthejë lufta SHBA-Iran? Ja ku dhe si mund...

Mëngjesin e kaloi siç e kishte programuar, një shëtitje me familjen në gurët antikë të Akropolit. Është fjala për kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu...