Aktualitet Vrasja e Devi Kasmit, Artan Hoxha: Nuk sht vijim i hasm ris...

Vrasja e Devi Kasmit, Artan Hoxha: Nuk sht vijim i hasm ris q b nin grupet e vjetra t Tiran s

Detaje t reja kan dal n drit p r ngjarjen e ndodhur dy dit m par n Tiran , ku mbeti i vrar Devi Kasmi.

Nj dit pas ngjarjes, policia ka arrestuar bashk pun torin e dy autor ve, nj ri prej tyre i identifikuar si Donjet Konjari, person me precedent kriminal , por ende nuk dihet sesi ka ndodhur ngjarja.

Gazetari Artan Hoxha, n rubrik n Opinion n News24 , thot se kjo vrasje nuk sht vijim i hasm ris q b nin grupet e vjetra t Tiran s.

Viti 2017 ka qen rekord p r numrin e ul t t vrasjeve, nd rsa viti 2018 sht nj vit me trend t lart t numrit t vrasjeve, dhe t tipit mafioz.

Vrasja e fundit n Tiran sht vazhdimi i nj situat e cila u p rs rit jo m larg se n 14 janar, ku u vra Emiljano Bo i, dhe u plagos shoku i tij.

Edhe pse kan kaluar kaq dit , ngjarja sht ende pa autor.

Ngjarja e dit ve t fundit ku gjeti vdekjen Devi Kasmi, t l t kuptosh se viktimat jan kthyer n vendin ton nga vendet e tjera ku jetonin. Persona q dyshohet se ushtronin nj aktivitetet kriminal t shp rndarjes s drogave jasht vendit.

Aktivitetin e tyre e ushtrojn jasht vendit, nd rsa n Shqip ri kan familjet, apo vijn b jn investime. Ngjarja e fundit ka patur jehon n media, pasi emri i tij lidhet me ngjarjen ku mbeti i vrar Franc Konomi, ngjarje pa autor.

P r fat t keq, vrasja e Devi Kasmit p rve k saj lidhje sip rfaq sore me rastin e Franc Konomit, dhe serialit t vrasjeve t tjera n Tiran kryesisht n p rpjekje p r t sunduar kontrollin e territor dhe tregut t l nd ve narkotike. Por nuk ka t b j , nuk sht vijim i hasm ris q b nin grupet e vjetra t Tiran s. Grupet e vjetra t Tiran s kan nj tjet r fizionomi dhe ato dal nga dal jan shuar , shprehet Artan Hoxha.

Mes t tjerash Artan Hoxha tha se nga mekanizmi i p rdorur dyshohet se Kasmi sht vrar nga e nj jta dor si n rastin e atentatit ndaj Domar Konjarit ku ky i fundit u plagos dhe u vra shoku i tij.

S e dim n se kemi t b jm m t nj jt n arm , por i nj jti mekaniz m. Q do t thot se mund t jet e nj jta dor q ka b r krimin.

sht folur p r nj atentat n Madrid, ku Domar Konjari sht plagosur dhe shoku i vet ka humbur jet n. Policia si radh ndonj her doli n p rfundim se kjo vrasje, ishte si autor Domar Konjari.

Nxitimi n k t radh u b q t shfryhej ngjarja dhe media. Iu dha drejtimi. Kemi t b jm m nj luft t grupeve rivale, q nga nj an sikur ka nxitim q kokat h ngshin me nj ri-tjetrin .

Kjo nuk m rezulton se sht banesa e tij reale, e Devi kasmit. Pasi atje ishte l nda narkotike , tha Hoxha.