Extra Will Smith zbulon si Steven Spielberg e bindi atë të luante në...

Will Smith zbulon si Steven Spielberg e bindi atë të luante në “Men in Black”: Dërgoi një helikopter për mua

Aktori dhe regjisori, Steven Spielberg bëri përpjekje të mëdha në fillimet e bisedimeve për ta bindur Will Smithin që të luante në filmin fantastiko-shkencor të vitit 1997 – “Men in Black”.

Këtë e ka zbuluar Smith, gjatë një interviste në emisionin “Hart to Heart” të Kevin Hart, teksa po ashtu ka treguar se Spielberg “dërgoi një helikopter për të biseduar me të”, në mënyrë që ta bindte atë të merrte pjesë në filmin, të cilin e prodhoi ekzekutivi i Steven.

Në bisedë e sipër, Smith tregoi se ai u takua me regjisorin fitues të Oskarit në një dhomë brenda shtëpisë së tij që ishte zbukuruar me postera për filmat ikonë të Spielberg si “Jurassic Park” dhe “Jaws”, të cilët Will, tha me shaka se ndjeu se ishin të pranishëm qëllimisht për t’ia “kujtuar” se kujt i thoshte saktësisht “jo”.

Ai vazhdoi të tregojë se Spielberg e pyeti atë pa diplomaci, duke i thënë – “më trego pse nuk dëshiron të bëhesh pjesë e filmit tim?”.

“Nuk doja të bëja dy filma alienësh, njëra pas tjetrës. Nuk doja të shkoja nga ‘Independence Day’ në ‘Man in Black’ – nuk doja të isha, djaloshi i huaj”, shpjegoi Smith.

Smith luajti në “Independence Day”, një film fantastiko-shkencor i zhanrit aksion, rreth alienëve që pushtojnë Tokën, së bashku me Bill Pullman dhe Jeff Goldblum në vitin 1996.

“Men in Black” gjithashtu ka të bëjë me alienët, duke treguar historinë e një organizate të fshehtë ndërgalaktike që monitoron krimet e kryera nga alienët ose ato që përbëjnë një kërcënim për tokën.

Sigurisht, Smith përfundimisht përfundoi duke marrë rolin e Jay në “Men in Black” dhe e vlerësoi vendimin e tij për t’u ndjerë “i mbrojtur” nga besueshmëria e Spielberg.

Është e qartë se ishte vendimi i duhur, pasi “Men in Black” u bë një ekskluzivitet jashtëzakonisht i suksesshëm duke sjellë dy vazhdime, si dhe një sezon të katërt, “Men in Black: International” në vitin 2019.