Bota 7 tradita të çmendura në vigjilje të Vitit të Ri në mbarë...

7 tradita të çmendura në vigjilje të Vitit të Ri në mbarë botën

Kur vjen fjala për fat, lumturi apo pasuri të gjithë janë gati të zbatojnë traditat e vendeve të tyre për ti pasur këto. Në vigjilje të Vitit të Ri shumë vende ndjekin tradita sa normale aq edhe të çuditshme për të tjerët.

Vigjilja e Vitit të Ri në Spanjë

Në Spanjë, pragu i Vitit të Ri ka të bëjë me kohën e duhur. Kur vjen mesnata, spanjollët përpiqen të hanë 12 kokrra rrushi në kohë. Ata që nuk arrijnë të mbushin numrin e duhur të rrushit në kohën e duhur përballen me kërcënimin e fatit të keq për vitin e ardhshëm. Paralajmëroni, nuk është aq e lehtë sa duket! Shumë njerëz praktikojnë paraprakisht për të rritur shanset e tyre për të mundur orën.

Skoci

Skocezët pëlqejnë të mbështeten në njerëz të tjerë si burim të fatit të mirë. Shumë njerëz këtu shpresojnë se një djalosh i ri do të trokasë menjëherë pas mesnate, duke mbajtur në dorë një shishe uiski, një pjesë verige rrushi të thatë dhe një copë qymyri të zi. Nëse e lejoni këtë djalë të futet brenda, ju do të keni fat të mirë për vitin e ardhshëm.

Republika Çeke

Çekët pëlqejnë të shikojnë të ardhmen e tyre rreth Vitit të Ri, zakonisht me ndihmën e një molle. Fruti është prerë në gjysmë dhe forma e bërthamës përcakton fatin e njeriut. Nëse është një kryq, ligësia është në rrugën tuaj, por nëse është në formë ylli, ju pret lumturi.

Greqi

Grekët janë të varur nga kumari në prag të Vitit të Ri. Qoftë në shtëpi ose në kazino, lojëra me karta dhe zare luhen me shpresën se lumturia do të shkëlqejë mbi fituesit gjatë Vitit të Ri.

Argjentinë

Njerëzit në Buenos Aires, Argjentinë, janë pak më kreativë kur vjen puna për të parë për Vitin e Ri. Në ditën e fundit të vitit ata copëtojnë dokumente dhe letra të vjetra për të simbolizuar se po lënë pas të kaluarën. Rreth mesditës, njerëzit hedhin copëzat e letrës nga dritaret e tyre në të gjithë qytetin.

Itali

Italianët kanë arritur të bëjnë kremtimin e Vitit të Ri, përndryshe të pafajshëm, paksa keq. Tradita dikton që të gjithë duhet të mbajnë të brendshme të kuqe në vigjilje të Vitit të Ri – qoftë ato të boksierave apo dantellave – çdo gjë shkon, përderisa është e kuqe. Italianët gjithashtu hanë këmbët e derrit dhe thjerrëzat për fat të mirë në financat e tyre në vitin e ardhshëm …

Brazil

Ngjashëm me italianët, brazilianët e lidhin Vitin e Ri me të brendshmet. Për të festuar pragun e Vitit të Ri në Brazil, çdo kush duhet të blejë një markë të re të të brendshmeve ngjyrë të bardhë dhe ti vishni ato. Kjo simbolizon një fillim të pastër dhe të pafajshëm në Vitin e Ri. Në disa zona, qirinjtë janë vendosur në rërë në plazh. Kjo besohet të sjellë para, paqe dhe dashuri në të ardhmen.