Bota Hetimi që pret e gjithë bota: OBSH del nga karantina dhe nis...

Hetimi që pret e gjithë bota: OBSH del nga karantina dhe nis “kontrollin” e Wuhan-it

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që do të hetojë rreth origjinës së pandemisë së koronavirusit përfundoi karantinën në hotelin e Wuhan për të nisur punën në terren, 2 javë pasi mbërriti në qytetin kinez ku virusi u shfaq për herë të parë në fundin e vitit 2019.

Misioni është shoqëruar nga vonesat dhe shqetësimi mbi aksesin dhe grindjet midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, të cilat e kanë akuzuar Kinën për fshehjen e shkallës së shpërthimit të virusit dhe kritikuar kushtet e vizitës, nën të cilën ekspertët kinezë kryen fazën e parë të kërkimit

Pasi mbërritën në Wuhan më 14 janar, qytetin ku një koronavirus i ri që shkakton sëmundjen COVID-19 u zbulua për herë të parë më shumë se një vit më parë, ekspertët u vendosën në një karantinë dy-javore.

Ekspertët do të fillojnë të intervistojnë njerëz nga institutet kërkimore, spitalet dhe nga tregu i prodhimeve të detit që lidhen me shpërthimin e epidemisë.

Gjatë karantinës, ekspertët mbajtën videokonferenca me kolegët kinezë dhe është konkluduar se hulumtimi i tyre do të mbështetet në provat e siguruara nga autoritetet kineze.

Ky hetim, i cili është një temë e ndjeshme për Kinën pasi mund të identifikohet si fajtori për pandeminë e koronavirusit, vjen pas muajsh negociatash midis OBSH-së dhe Pekinit. Autoritetet kineze kanë pyetur për muaj me radhë nëse virusi ka origjinën në Kinë dhe tregojnë për raportet e pakonfirmuara se rastet e para të infeksionit mund të jenë të mundshme në vendet e tjera.

Ata gjithashtu thonë se gjurmët e virusit në mallrat e ngrira të importuara janë provë se virusi mund të ketë ardhur nga jashtë.

Nga ana tjetër, ekspertët dyshojnë në lakuriqët e natës nga Kina jugore si bartësit origjinal të sëmundjes.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki u tha gazetarëve të mërkurën se ishte “e domosdoshme për të gjetur” se si virusi u shfaq dhe u përhap në të gjithë botën.

Psaki shprehu shqetësimin për “dezinformimin” nga “disa burime në Kinë” dhe bëri thirrje për një hetim të qartë dhe të plotë.

Pas deklaratës, Pekini akuzoi të enjten administratën e re Joe Biden se dëshironte të “politizonte” hetimin mbi origjinën e koronavirusit të ri.