Kryesore Inxhinierja Bozo, apel qytetarëve: Flini të qetë, ky tërmet nuk dëmton strukturën

Inxhinierja Bozo, apel qytetarëve: Flini të qetë, ky tërmet nuk dëmton strukturën

Inxhinierja Luljeta Bozo iu ka bërë apel qytetarëve që të shkojnë në banesat e tyre dhe të flenë të qetë.

Sipas saj, tërmeti 4.9 i shkallës rihter është pasgoditje.

Inxhinierja kishte një apel për banorët që i kanë banesat të dëmtuara: Ata nuk duhet të rrinë në banesa.

“Nëse shtëpitë nuk kanë pasur asnjë dëmtim, ose gjëra të vogla njerëzit të kthehen dhe të flenë rehat. Nuk besoj që do ketë të tjerë. Kurse ata që i kanë të dëmtuar shtëpitë nuk kanë pse të rrinë brenda. Nuk ka kuptim të rrinë brenda. Një shtëpi e dëmtuar, një goditje e tillë e përkeqëson gjendjen. Ku ka dëmtime të rënda nuk duhet rrezikuar“, tha Bozo.

Tërmeti i sotëm (28 janar) nuk sjell dëme në strukturë.

“Në si inxhinierë nuk e llogarisim fare. Kështu që nuk është një energjie e tillë që shkakton dëm të strukturës. Kuptohet kur ndërton sipas rregullave. Për mua ata që i kanë shtëpitë në rregull të flenë rehat”, tha inxhinierja për Ora News.