Extra Kapiteni i dehur përplas anijen gjigande me urën e autostradës (VIDEO)

Kapiteni i dehur përplas anijen gjigande me urën e autostradës (VIDEO)

Kamerat kanë filmuar momentin kur një anije mallrash u përplas me një urë në një autostradë të Koresë së Jugut.

Sipas mediave vendase, anija e mallrave është ruse, ndërsa kapiteni i saj ka qenë në gjendje të dehur.

Thuhet se anija u përpoq që të kthehej dhe të largohej nga vendngjarja pasi u përplas me urën, por ndërhynë rojet bregdetare koreano-jugore. Këto të fundit zbuluan se kapiteni ishte i dehur në masën 0.086%, pothuajse sa kufiri i lejuar prej 0.03%.

Megjithatë nuk është ende e qartë nëse kapiteni ka qenë në komandë kur anija përplasi urën, apo në detyrë ka qenë zëvendësi i tij.