Bota Kina nuk shënon sërish asnjë rast të ri brenda vendit

Kina nuk shënon sërish asnjë rast të ri brenda vendit

Autoritetet kineze janë shprehur se për të dytën ditë nuk është regjistruar asnjë infeksion i ri brenda vendit qëkur shpërtheu kriza me koronavirusin.

Megjithatë, zyrtarët janë shprehur se janë shënuar 39 raste të reja. Pekini thotë se këto raste janë importuar nga vendet e tjera. Sipas autoriteteve personat e kanë marrë virusin jashtë Kinës dhe kanë rezultuar pozitivë sapo kanë hyrë në kufijtë e vendit aziatik.

Edhe numri i të vdekurve është ulur në mënyrë drastike në Kinë. Ditën e fundit janë shënuar vetëm 3 viktima, duke e çuar në total numrin e të vdekurve në 3248.

“Por ka pasur akuza të vazhdueshme se nuk duhen besuar këto shifra zyrtare”, shkruan BBC.

Pekini e ka përqendruar vëmendjen tashmë nga shkëputja e transmetimit të infeksionit në nivel lokal tek ndalimi së futuri i koronavirusit nga vendet e tjera të huaja.

Kina thotë që rënia drastike e rasteve është për shkak të masave drastike të izolimit, ku qytete të tëra dhe provinca u vendosën ën karantinë.

“Nëse virusi rifutet në vend, me shumë mundësi Pekini ka për të fajësuar vendet e tjera që dështuan të pengojnë zhvillimin e COVID-19”, thotë BBC.