Sport Nëse mbyllet sezoni përpara kohe, ja kampionët e kampionateve të Europës

Nëse mbyllet sezoni përpara kohe, ja kampionët e kampionateve të Europës

“Nëse nuk do të rinisej që të luhej, atëherë do të ishte mirë që të njoftoheshin rezultatet dhe të përcaktoheshin kampionët në ligat respektive kombëtare”. Nuk ka asnjë dyshim mbi këtë temë Aleksandër Ceferin, presidenti i UEFA-s, në intervistën e dhënë ditën e sotme për të përditshme sllovene “Ekipa”.

Një mesazh sigurisht i qartë, për Liverpool dhe të gjitha ekipeve kryesuese në çdo kampionat: “Stop ose jo, duhet caktuar fituesi i titullit! Nuk mund të lihet pa titull kampionati. Nuk është e logjikshme ashtu”, përfundoi Ceferin.

Nëse mbyllet sezoni përpara kohe, ja kampionët e kampionateve të Europës

Angli – Liverpool

Itali – Juventus

Spanjë – Barcelona

Gjermani – Bayern

Francë – PSG

Portugali – Porto

Holandë – Ajax

Rusi – Zenit

Ukrainë- Shakhtar Donetsk

Turqi – Trabzonspor

Belgjikë – Club Brugge

Austri – LASK

Skoci – Celtic

Çeki – Slavia Praga

Greqi – Olympiacos

Qipro – Omonia Nicosia

Zvicër – St Gallen

Serbi – Crvena Zvezda

Kroaci – Dinamo Zagreb

Poloni – Legia Warsava

Izrael – Maçabi Tel Aviv

Rumani – CRF Cluj

Bullgari – Ludogorets

Sllovaki – Slovan Bratislava

Slloveni – Olimpija Ljubjana

Irlandë – Shamrock Rovers

Hungari – Ferencvaros

Maqedoni e Veriut – Vardar

Luksemburg – Fola Esch

Azerbajxhan – Qarabag

Maltë – Floriana

Mali i Zi – Buducnost

Shqipëri – Tirana

Bosnje Hercegovinë – Sarajevo

Kosovë – Ballkani

Uells – Connah’s Quay

Irlandë e Veriut – Linefield

Andorra – Inter

San Marino – Tre Fiori

Gjibraltar – Europa

13 ligat e tjera jashtë liste sepse sa kanë nisur

Danimarkë, Suedi, Finlandë, Norvegji, Lituani, Moldavi, Letoni, Bjellorusi, Ishujt Faroe, Estonia, Islandë, Armeni, Kazakistan, Gjeorgji.