Bota Sherr mes sllavëve: Rusia e Bullgaria, dëbim të ndërsjelltë diplomatësh

Sherr mes sllavëve: Rusia e Bullgaria, dëbim të ndërsjelltë diplomatësh

Ministria e Jashtme ruse njoftoi të enjten se kishte dëbuar një diplomat që punonte në ambasadën bullgare në Moskë.

Deklarata kujton se kjo vjen si një reagim ndaj faktit se Bullgaria dëboi një diplomat rus në tetor.

E bëhej fjalë për Sekretarin e parë të ambasadës ruse, i cili, siç tha prokuroria bullgare në atë kohë, është angazhuar veprimtari spiunazhi për një vit rresht.

Procedimet penale kundër diplomatit rus në Sofje janë pezulluar për imunitetin e tij diplomatik, pavarësisht se prokuroria ka prova të mjaftueshme për të ndjekur penalisht, njoftoi agjensia bullgare e lajmeve BTA.

Një deklaratë e Ministrisë së Jashtme ruse tha të enjten se, përballë saj, Rusia kishte dëbuar një diplomat që punonte në ambasadën bullgare në Moskë.

“Informacioni se një punonjës i ambasadës bullgare në Moskë është shpallur një person i padëshiruar, i është dorëzuar ambasadorit bullgar në Moskë, Atanas Krastin”, thuhet në deklaratë.

Agjencitë kujtojnë se në tetor jo vetëm diplomatët rusë u dëbuan nga Bullgaria me akuzën e spiunazhit, por një vizë iu mohua edhe atasheut të ri ushtarak të ambasadës ruse në Sofje.

Ky zhvillim i acartë mes dy vendeve sllave, zhvillohet në sfondin e një tensioni mes Moskës dhe Sofjes, pas e para akuzon të dytën se po vonon ndërtimin e tubacionit e gazsjellësit të Rrjedhës Turke në territorin bullgar.

Fërkimet mes tyre kanë dhe natyrë gjeopolitike, pasi Bullgaria është anëtar në BE dhe NATO, një shkëputje kjo nga zona e influencës së Moskë.