Aktualitet Si u bë Shqipe Palaj, gruaja më e pasur në Shqipëri me...

Si u bë Shqipe Palaj, gruaja më e pasur në Shqipëri me 5.4 milionë euro

Shqipe Palaj ishte deri para një jave një ndër shqiptaret me më shumë lek në llogaritë bankare. 5.4 milionë euro.

Por si përfundoi kjo shumë marramendëse në llogarinë e saj?

Burime të MAPO nga Prokuroria e Lezhës bëjnë me dije se 2 milionë euro ishin hedhur në llogarinë bankare të Shqipe Palajt, në vitin 2013-të. Personi që ka bërë transfertën është një Suedez dhe ende nuk dihet përse ai i kaloi një transfertë kaq të madhe parash 50-vjeçares nga Lezha. Aktualisht Prokuroria ka sekuestruar dokumentet dhe pret të marrë informacion për nordikun bujar që i “dhuroi” 2 milionë euro 50-vjeçares.

Pjesa tjetër e parave janë hedhur në llogarinë e Shqipe Palajt nga disa persona që jetonin në Zvicër. Një prej tyre është edhe kunati i 50-vjeçares, i cili pak muaj më parë është arrestuar në Zvicër.

Të gjitha transfertat janë bërë nëpërmjet llogarive bankare dhe Prokuroria dyshon se ato vijnë nga shitja e drogës në Zvicër. Familjarët e Shqipe Palajt kanë mohuar akuzat duke thënë në Prokurori se 5.4 milionë euro janë të gjitha të ligjshme.

Një ditë më parë, Gjykata e Lezhës vendosi sekuestrimin e 5.4 milionë eurove si dhe bllokimin e disa apartamenteve në Lezhë dhe Tiranë, që ishin në pronësi të Shqipe Palajt dhe babait të saj, Pjetër Voci 80-vjeç./Burimi: Gazeta Mapo