19/06/2024
Tags Ahmet zogu

Tag: ahmet zogu

Gazeta franceze: Mbreti Zog mori në mërgim edhe një qese me...

Nga Aurenc Bebja* “La Voix du combattant et de la jeunesse” ka botuar, të shtunën e 5 gushtit 1939, në faqen n°2, një shkrim ku...

Mercedezi i mbretit Zog, dhuratë e Hitlerit, del në shitje/ Ekzistojnë...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta “Les Etoiles” ka botuar, të martën e 3 dhjetorit 1946, në faqen n°2, një lajm të marrë asokohe në...

“France-soir”: Ja kush i pajtoi Viktor Emanuelin dhe Zogun pas rrëzimit...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “France-soir” ka botuar, të dielën e 20 korrikut 1947, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me pajtimin publik të...

Mbreti Zog për gazetën franceze: Jam pasardhës i një familje të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “France-soir” ka botuar, të premten e 21 shtatorit 1945, në ballinë, rrëfimin ekskluziv të mbretit Zog me korrespondentin e saj...

 “Në emër të dashurisë”: Historia e bizhuterive të mbretëreshës Geraldinë (FOTO)

Nga Avni Dani*, Tiranë Përshkrimi i figurës së Mbretit Zog është ndoshta vizatimi me kontrastet më të thella. Kundërshtarët nuk kanë nguruar ta paraqesin...

Fotolajm: Sovranët shqiptarë në mërgim

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 10 majit 1939, në faqen n°8, fotografinë e mbretit Zog, mbretëreshës Geraldinë dhe princeshës...

Kur Ahmet Zogu pagoi personalisht shpenzimet për varrin e Ismail Qemalit...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 30 nëntorit 1932, në faqen n°2, një shkrim në...

Kur qeveria e Zogut kërkoi unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 tetorit 1935, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me krijimin...

Kur Zogu vendosi zëvendësimin e emrave të huaj me shqiptarë

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Ere Nouvelle” ka botuar, të dielën e 7 janarit 1934, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me nacionalizimin e...

Pse dështoi tentativa komuniste për të rrëzuar mbretin Zog në vitin...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Avenir du Tonkin” ka botuar, të enjten e 20 majit 1937, në faqen n°11, një shkrim në lidhje me tentativën...