21/10/2020
Tags Ismail kadare

Tag: ismail kadare

10 poezi nga Ismail Kadare që nuk duhen lënë pa lexuar

Shkrimtari i madh, Ismail Kadare feston dje ditëlindjen e tij të 84-të. I nominuar për çmimin Nobel, i nderuar së fundmi, në Francë me titullin...

Leksione për jetën/ 10 thënie me shumë vlerë nga Ismail Kadare

Më 28 janar të vitit 1936, 84 vjet më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare është një nga shkrimtarët më...

Si e përshkruan Kadare ditëlindjen tij, babain, gjyshin, Gjirokastrën…

Kur në letra të ndryshme (anketa, kërkesë për vizë etj.) shënoj datën e lindjes, 28 janar 1936, vetëtimthi më shkon nëpër mend fjala “e...

Ismail Kadare ripropozohet për Çmimin “Nobel”

Në 84-vjetorin e lindjes së shkrimtarit të madh, Ismail Kadare, kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, i ripropozon Akademisë Suedeze emrin e shkrimtarit...

Meta: Vlerësimi i Kadaresë nga Franca, fillim i mbarë për afirmimin...

Presidenti Ilir Meta tha sot se vlerësimi i shkrimtarit Ismail Kadare me titullin “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit” në Francë është një...

Gjashtë libra që Ismail Kadare rekomandon t’i lexoni

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë të cilët duket...

Kadare flet nga Seuli: Ekziston një vijë që letërsia nuk duhet...

Shkrimtari 83-vjeçar shqiptar Ismail Kadare tha të mërkurën në Seul të Koresë së Jugut se ishte i lumtur që nderohej me çmimin prestigjioz Pak...

Ismail Kadare fiton çmimin e njohur letrar Pak Kyong-ni

Ismail Kadare është fituesi i çmimit të njohur koreano-jugor të letërsisë, Pak Kyong-ni, si mirënjohje për artin e tij me vlera sociale, që buron...

Ismail Kadare, fitues i “Nobelit” amerikan

“Një nga shkrimtarët më të mëdhenj në botë dhe një kampion i demokracisë dhe fjalës së lirë”. Kështu është cilësuar Ismail Kadare teksa u...

“Nuk e gjej dot ç’grerëz e ka pickuar”…. Çfarë shkruante Kadare...

Dhënia e Çmimit Nobel për shkrimtarin austriak Peter Handke ka sjellë reagimin e shumë institucioneve dhe politikanëve në Shqipëri, Kosovë, por edhe vende të...