24/09/2023
Tags Ismail Qemali

Tag: Ismail Qemali

The Guardian: ”Kukulla” e Kadaresë, një studim magjepsës i një dashurie...

Gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”, ka vlerësuar pozitivisht veprën ”Kukulla” të autorit shqiptar Ismail Kadare, duke e cilësuar atë si një kujtim elegant, nostalgjik...

Intervista e përbashkët/ Çfarë i rrëfyen gazetarit francez, Ismail Qemali dhe...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Figaro” ka botuar, të martën e 2 qershorit 1914, në faqen n°2, intervistën ekskluzive të gazetarit të saj, Raymond...

Ismail Qemali më 1913: Shkodra është shqiptare, Mali i Zi duhet...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 2 prillit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me opinionin e...

Roli i Ismail Qemalit në marrëdhëniet midis Anglisë dhe Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Écho de Paris” ka botuar, të dielën e 29 dhjetorit 1912, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me rolin...

Ismail Qemali: Isha i vetmi deputet që refuzova të darkoja me...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Temps” ka botuar, të premten e 30 prillit 1909, në ballinë, intervistën e korrespondentit të saj me Ismail Qemalin, në...

Rikthimi i Kushtetutës nga Sulltani/ Çfarë deklaronte Ismail Qemali katër vite...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Écho de Paris” ka botuar, të mërkurën e 29 korrikut 1908, në faqen n°3, mendimin e Ismail Qemalit mbi rikthimin e...

“Mos e sulmo Serbinë!”, telegrami i Esat Pashës drejtuar Ismail Qemalit

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Gazette de France” ka botuar, të enjten e 20 nëntorit 1913, në ballinë, telegramin ekskluziv të Esat Pashës dërguar...

Ismail Qemali, Princ Vidit: Ju keni bërë vetëm këtë gabim…

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Caporal” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në ballinë, një shkrim në lidhje me telegramin e...

Zgjidhja që propozoi Ismail Qemali për qëndrueshmërinë e Shqipërisë në gazetën...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Parisien” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit për gazetën...

Deklaratat e Ismail Qemalit nga Vjena për Dukën e Montpensierit dhe...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La France” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratat e...