19/11/2019
Tags Mini shengen

Tag: Mini shengen

Vuçiç për Mini Shengenin: Gjashtë shtete të Ballkanit Perëndimor do të...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç deklaroi të mërkurën në Paris se iniciativa mini Shengen është e denjë për vëmendje, duke kujtuar vlerësimin e Bankës Botërore...

Mini-Shengeni, Kurti: Veprim i nxituar, Rama të priste krijimin e qeverisë

Albin Kurti ka kritikuar takimet e shpeshta trepalëshe mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe përpjekjet për krijimin e Mini-Shengenit Ballkanik. Kryetari i...

Mali i Zi refuzon propozimin për “mini Shengenin” e Ballkanit

Një ministre malazeze hodhi poshtë idenë për t'iu bashkuar një versioni ballkanik të zonës Shengen, e cila do të shihte heqjen e pengesave për...

Palmer flet në Davos: Mini Shengeni Ballkanik ka mbështetjen tonë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të jenë të...

Rama, telefonatë me Vuçiç dhe Zaev para Samitit të Ohrit

Kryeministri Edi Rama ka pasur një telekonferencë me Presidentin serb Alexandar Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, para samitit të 9...

Mini-shengeni ballkanik, Kurti: Kosova dhe Shqipëria duhet të bëhen si dy...

“Nuk duhet ta lejojmë Jugosllavinë e katërt”, shprehet kreu i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ndërsa pyetet për Mini-shengenin ballkanik. Sipas tij Serbia ka pasur...

Miratohet Shengeni ballkanik: Nuk jemi prioritet i Europës, duhet të bëjmë...

Kryeministri Edi Rama, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ranë dakord sot për përshpejtimin e procesit të...

Mini Shengeni, Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën,...

Pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, për Mini Shengenin në...

Vucic: Nëse nuk çelen negociatat nuk është faji i shqiptarëve dhe...

Presidenti i Serbisë, Alexandar Vuçiç, tha se ai shpreson që Bashkimi Europian të nisë bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Shpresoj që BE...

Mini Shengeni, Zaev: Ballkani jo më “fuçi baruti”, ja pse mungon...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se marrëveshja e lëvizjes së lirë mes vendeve të Ballkanit Perëndimor tregon ndryshimin e madh që...