20/06/2024
Tags Negociatat me BE

Tag: negociatat me BE

Zef Mazi, kryenegociatori i Shqipërisë me BE, Rama: I gatshëm të...

Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje të gjitha palëve politike në Shqipëri, kreut të PD, Lulzim Basha e Presidentit Ilir Meta që të ulen...

Merkel: Ka ardhur koha të çelim negociatat me Tiranën dhe Shkupin

Kancelarja gjeramane, Angela Merkel, shprehu mbështetjen e saj për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas një takimi me homologun kroat,...

Komisioni Europian, shpërblim më të madh për Maqedoninë e Veriut se...

Udhëtimi i parë i Komisionerit të ri për Zgjerimin në vendet që presin hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian u shoqërua edhe...

Komisioneri për Zgjerim i BE-së: Duam që Shqipëria të hapë negociatat...

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, i cili ndodhet në një vizitë në Tiranë, u shpreh në konferencën përbashkët me kryeministrin Rama se...

Von der Leyen: BE të mbajë premtimin ndaj Tiranës dhe Shkupit

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e kanë kryer pjesën e tyre të detyrimeve dhe tani i takon palës evropiane të përmbushë premtimin, deklaroi presidentja...

Kroacia, optimiste për hapjen e negociatave në maj

Kroacia është e bindur se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të marrin një sinjal pozitiv për hapjen e negociatave në maj të këtij...

Shtohen shpresat e Shqipërisë për fillimin e negociatave

Komisioni Europian pohon se nuk do të ketë rregulla të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtohet shpresat për hapjen e negociatave. Shpresat për...

Merkel nga Zagrebi: Çelje sa më të shpejtë të negociatave me...

Kancelarja gjermane ka thënë në Zagreb se do të bisedojë me Francën për të krijuar kushtet për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë...

Rezoluta e PPE: Sa më shpejt vendim pozitiv për negociatat me...

Partitë Popullore Europiane (PPE) aprovuan një draft-rezolutë emergjente gjatë Kongresit në Zagreb. Dokumenti fton Këshillin dhe shtetet anëtare të Bashkimit Europian që të marrin...

Italia dhe gjashtë vende të BE: Të hapen shpejt negociatat me...

Italia dhe gjashtë vende të Bashkimit Europian i kërkojnë Komisionit Europian nëpërmjet një letre të shtjellojë konkretisht propozimet për përmirësimin e efektivitetit të procesit...