24/07/2024
Tags Negociatat me BE

Tag: negociatat me BE

Holanda ndryshon qëndrim: Do të mbështesin Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ministri i jashtëm holandez Stef Blok komentoi në një intervistën për gazetën serbe Danas zvarritjen e fillimit të negociatave të pranimit të BE-së me...

Rama falenderon Italinë: Nuk kemi rrugë tjetër veç anëtarësimit në BE

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Itali. Kreu i qeverisë u prit në mesditë në Romë nga homologu i tij italian Giuseppe...

“Danke Angela”, kryeministri Rama telefonatë 45 minuta me kancelaren Merkel

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, disa ditë pas vendimit të KE për të mos hapur negociatat...

Greqia pro hapjes së negociatave, por përsërit kushtin për Shqipërinë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis është shprehur më në fund për qëndrimin e Greqisë në lidhje me hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë...

Pas kritikave nga SHBA, Franca jep një tjetër arsye: E kishim...

Pas kritikave nga drejtuesit europianë, por edhe Departamentit Amerikan të Shtetit, Drejtori aktual për Europën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Francës Frédéric...

Financial Times: Franca nën presion për vendimin e moszgjerimit, ndërhyn edhe...

Prestigjiozja “Financial Times” i ka kushtuar një artikull vendimit të BE për të mos vijuar me procesin e zgjerimit duke mos nisur negociatat me...

Dorëheqje si Zaev? Gent Cakaj: Ne nuk premtuam hapje negociatash

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, në një deklaratë për mediat ditën e sotme ka komentuar vendimin e Francës për t’i thënë “jo”...

Dështimi për negociatat, Cakaj: Nuk është faji ynë, BE kërkon reformim

Pas kryeministrit Edi Rama një ditë më parë, paraditen e së shtunës doli në një konferencë për shtyp edhe ministri i Jashtëm në detyrë,...

“Jo-ja e negociatave, Kryemadhi: BE refuzoi Ramën

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrimin, Monika Kryemadhi, doli në një deklaratë për mediat paraditen e së shtunës ku foli për mos-hapjen e negociatave...

ANALIZA/ Vetoja e pakuptueshme e Macron-it zhgënjen Ballkanin

Presidenti i Francës Emmanuel Macron e pengon BE-në, që të nisë bisedimet me shtetet e Ballkanit: Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Një gabim, mendon...