08/12/2019
Tags Pashket

Tag: Pashket

Veprim që ndodh vetëm në Shqipëri: Hoxha shkon në Kishë dhe...

Sot në festën e Pashkëve ortodokse, myftiu i Korçës, Ledian Cikalleshi ka bërë një vizitë dhe urim në Mitropolinë e Korçës. Vizita e myftiut ka...

Vezë, kambana, lepuj dhe çokollata, çfarë duhet të dini për Pashkët

Gjithmonë për Pashkë fëmijët presin me padurim vezët, kambanat, lepurin apo çokollatat. Për besimtarët, Pashkët janë një ngjarje në zemër të besimit të krishterë. Por,...

Përse kemi data të ndryshme për Pashkët?

Në menaxhimin tonë të kohës jemi mësuar me data që përsëriten me ritme të rregullta. Ky është rasti i festave private ose festave publike....

Veza e kuqe e Pashkës dhe simbolika e saj (FOTO)

Festa e Pashkëve cilësohet ndryshe nga besimtarët e saj si ”Festa e festave dhe mbreti i të gjitha ditëve”. Kjo festë ka simbolizohet nga...

Nga zjarret kundër shpirtrave tek pikniku në varreza: Traditat e pazakonta...

Në qoftë se mendoni se tradita e Pashkëve kufizohet me meshën tradicionale dhe vezët e lyera, gaboheni rëndë. Evropa ka tradita nga më të...

Papa: Denonconi politikanët! Ati i Shenjtë pagëzon dhe kungon edhe shqiptarë

Papa Françesku përcolli një mesazh të fortë në shërbesën e vigjiljes së pashkëve, mbajtur në Katedralen e Shën Pjetrit, ku i kërkoi mbarë botës...

Massafra mesazh për Pashkët: E ardhmja është edhe në duart të...

Imzot Angelo Massafra ka uruar besimtarët katolikë e ortodoksë për festën e Pashkëve. Massafra tha se jetojmë në një kohë të vështirë, por u bëri thirrje...