19/05/2024
Tags SHBA-Iran

Tag: SHBA-Iran

Apeli i Papa Françeskut: SHBA dhe Irani të ndjekin rrugën e...

Papa Francesku i bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Iranit të shmangin përshkallëzimin e situatës dhe të ndjekin rrugën e dialogut e vetëpërmbajtjes për...

Deri ku mund të godasë Irani dhe sa e fuqishme është...

Bombardimi me raketa balistike i bazave ajrore ku strehohen forcat amerikane në Irak,  shënoi jo vetëm hapin e parë të hakmarrjes për vrasjen e...

Shqipëria e rrezikuar nga Irani? Rama: Një sulm ndaj nesh, është...

Kryeministri Edi Rama tha se Shqipëria nuk është “posaçërisht” e rrezikuar nga një sulm prej Iranit, pas përshkallëzimit të konfliktit mes Republikës Islamike dhe...

Gjenerali i NATO-s nga Tirana: SHBA nuk kërkon të pushtojë Iranin

Gjenerali i NATO-s, Michael D. Barbero deklaroi sot se, Shqipëria i ka të gjitha kapacitetet për të ecur përpara. Duke folur gjatë një mëngjesi pune...

Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA?

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i tij në Irak. Për qeverinë e...

Rama flet për kërcënimin e Iranit ndaj Shqipërisë dhe për prioritetet...

Kryeministri Edi Rama konfirmoi se Ajatollahu Ali Khamenei po fliste për Shqipërinë një ditë më parë, kur në një fjalim tha se një vend...

Demokratët kritikojnë presidentin Trump për vrasjen e Kasem Soleimanit

Kandidati demokrat për president, Joe Biden, e quajti presidentin Donald Trump të “rrezikshëm dhe jokompetent” pas urdhrit për vrasjen e komandantit ushtarak iranian, Kasem...

Irani shmangu qëllimisht viktimat në bazat amerikane?

Në media të ndryshme po qarkullon lajmi se Teherani zyrtar ka shmangur qëllimisht viktimat njerëzore në sulmet e veta për të mos provokuar përshkallëzimin...

Trump flet pas sulmit: Mjaft e kemi toleruar Iranin, sanksione të...

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, pati një fjalim këtë të mërkurë ku iu adresua gjithë kombit pas sulmit të Iranit në dy baza amerikane...

Rrezik nga Irani prej muxhahedinëve? Rama: Jemi në duart të sigurta…

Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së ditën e nesërme. Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në Vjenë ku vizitoi ekipin shqiptar që do të drejtojë...