Kryesore Tetë viktima dhe 659 raste të reja me COVID-19, gjysma në Tiranë

Tetë viktima dhe 659 raste të reja me COVID-19, gjysma në Tiranë

Tetë persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, 6 nga të cilët në Tiranë.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 8 qytetarë: gjashtë qytetarë nga Tirana të moshave 51-83 vjeç, një qytetare nga Durrësi 60 vjeçe, një qytetar nga Elbasani 68 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë tha se janë kryer 3934 testime, nga ku kanë rezultuar të prekur nga COVID-19, 659, pothuajse gjysma e të cilëve në kryeqytet.

Rastet e identifikuara me COVID sipas bashkive janë: 316 në Tiranë, 44 në Fier, 25 në Lushnje, 24 në Durrës, 23 në Elbasan, 19 në Krujë, 17 në Kamëz, 16 në Pogradec, 15 në Berat, nga 14 qytetarë në Korçë, Vlorë, Shkodër, 10 në Gjirokastër, 9 në Kukës, nga 8 qytetarë në Sarandë, Kuçovë, 7 në Patos, nga 6 qytetarë në Kurbin, Libohovë, nga 5 qytetarë në Gramsh, Mallakastër, Vorë, Lezhë, Vau i Dejës, nga 3 qytetarë në Mirditë, Dibër, Devoll, Kolonjë, Dimal, nga 2 qytetarë në Librazhd, Poliçan, Delvinë, Divjakë, Shijak, Tropojë, Fushë Arrëz, nga 1 qytetar në Pukë, Has, Kavajë, Mat, Roskovec, Himarë, Finiq, Përmet, Memaliaj, Peqin.

Në të gjithë vendin janë 6397 pacientë aktivë me COVID-19.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar.