Bota Udhëtuan tre ditë në hapësirë, kthehen në Tokë astronautët civilë

Udhëtuan tre ditë në hapësirë, kthehen në Tokë astronautët civilë

Katër astronautë amatorë janë ulur në tokë pasi qëndruan për 3 ditë në hapësirë. Ata ishin pjesë e ekipit të parë civil që udhëtoi në orbitën e Tokës. Inspiration4 u nis nga një kapsulë e SpaceX në Florida të mërkurën dhe zbriti të shtunën në orën 19:00 me orën lokale.

Katër parashuta ngadalësuan shpejtësinë e zbritjes së kapsulës, derisa ra në ujërat e brigjeve të Floridës. Aty gjendeshin anijet e SpaceX që mundësuan tërheqjen e saj.

Ekuipazhi i Inspiration4 drejtohej nga miliarderi Jared Isaacman, drejtori ekzekutiv i firmës Shift4Payments, i cili ishte në rolin e “komandantit” të misionit. Sipas revistës Time, ai ka paguar rreth 200 milionë dollarë tek miku i tij Elon Musk për 4 vendet në kapsulën Dragon.

Isaacman u shoqërua nga 3 persona që nuk i njihte, por të cilit i kishte zgjedhur vetë, ish-kandidatja e NASA-s për astronaut Sian Proctor, fizikantja Hayley Arceneaux dhe inxhinieri Chris Sembroski.

Kjo është hera e tretë që kompania e Elon Musk dërgon njerëz në hapësirë dhe konsiderohet si moment historik për tregun e turizmit hapësinor. “Urime Inspiration4”, shkroi ai pas kthimit të sigurt.

Gjatë udhëtimit përreth orbitës, astronautët kanë qenë në kontroll nga ekipi i SpaceX në terren. Ekuipazhi u trajnua për 6 muaj.

Tashmë ata kanë kaluar për ekzaminime në lidhje me nivelin e oksigjenit në trup, gjumin, aftësitë njohëse dhe shenja të tjera. Ekspertët synojnë që të kuptojnë se si ka ndikuar udhëtimi në hapësirë tek astronautët që nuk janë profesionistë.