Extra Dasma, luftëra, protesta: 20 fotot e dekadës

Dasma, luftëra, protesta: 20 fotot e dekadës

Fotografët shpesh janë ata që vetëm me një shkrepje mbulojnë historitë e viteve të tëra duke kapur imazhe të konflikteve të armatosura, katastrofave natyrore, vështirësitë e emigrantë e deri tek dramat sportive.

Më poshtë do të rendisim disa nga fotografitë më të mira që Reuters ka bërë që nga viti 2010 deri në vitin 2019.

Imazhi i Oscar Pistorios, duke ecur pa proteza është cilësuar si një nga më të bukurit në botë.
Anija Costa Concordia e përmbysur vetëm në një anë pranë ishullit Giglio.
Martesa Princit William dhe dukeshës Kate Middleton në vitin 2011
Pjesëtarë të minoritetit Yazidi largohen nga vendi i tyre për shkak të dhunës së Shtetit Islamik në vitin 2014
Një burrë duke vrapuar në një shtyllë të lyer me vaj gjatë festës së Saint Julian në Valeta të Maltës
Një demonstruese shikon oficerin e policisë gjatë protestave në Shtator të 2016-s në Kili.
Zjarri përfshin një pemë në xhunglën e Amazonës, çka detyroi edhe fermerët të braktisnin tokat e tyre në Brazil në Shtator të këtij viti.
Presidenti Donald Trump dhe lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un shtrëngojnë duart në një takim historik.
Momenti ku ndaj ish Presidentit të FIFA-s Sepp Blatter hidhet një sasi parash.
Protestuesi ngre çadrat përballë gazit lotsjellës jashtë zyrave të qeverisë në Hong Kong.
Ish-Presidenti Barack Obama me anëtarët e sigurisë kombëtare teksa monitorojnë aksionin për të kapur Osama bin Laden.
Foto ajrore e katastrofës së shkaktuar në Filipine në Nëntor 2013.
Protestuesit anti-qeveritarë festojnë pasi Hosni Mubarak u dorëhoq si President.
Festa e ekipit francez pas fitimit të Kupës së botës Rusi 2018.
Katedralja Notre Dame përfshihet nga zjarri në Prill të 2019-s.
Protestuesi ngre lart flamurin e Venezuelës ndërkohë që digjet një sallë gjyqi si pasojë e protestave kundër presidentit Nicolas Maduro.
Ish-Zonja e Parë e SHBA-ve, Michelle Obama rregullon papjonin e bashkëshortit, atëherë Presidentit Barack Obama. Foto e shkrepur në shtëpinë e Bardhë në Shtator të 2015-s.
Pas një tërmeti në Mars të 2011-s, krijohet një valë e madhe që përfshin qytetin Miyako.
Një fëmijë fle në çantë në fshatin Beit Sawa, në lindje të Sirisë.
Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange arrin në Gjykatën e Westminster pasi u arrestua në Londër