03/10/2022
Kërko

aurenc bebja - Rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem bëni një tjetër kërkim

Dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar nga “populli”

Nga Aurenc Bebja, Francë “Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar...

“Paris-soir” (1939): Fotoja e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje për fronin mbretëror

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi, ku...

“Urimi” i Migjenit për Vitin e Ri botohet në prestigjiozen “Le Courrier des Balkans”

Portali prestigjioz i frankofonisë në Ballkan Le Courrier des Balkans” ka botuar sot shkrimin e njohur të Migjenit për Vitin e Ri. Shkrimi është përthyer...

“Le Petit Parisien” (1925): Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, të martën e 17 shkurtit 1925, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me...

Le Figaro 1914: Ismail Qemali për Italinë, Komisionin e Kontrollit, Princ Vidin dhe Greqinë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Prestigjiozja franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të mërkurën e 28 janarit 1914, në faqen numër, intervistën e Ismail Qemalit, dhënë në...

Konsulli francez më 1858: Gratë shqiptare, heroina. Ndikimi i tyre, i rëndësishëm në shoqëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et Description...

Shkrimi i vitit 1606: Elokuenca, sekreti i suksesit të Gjergj Kastriotit në fushën e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në librin “Maximes d’estat militaires et politiques” të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre...

Intervista e rrallë e nënës së mbretëreshës Geraldinë: Ndarja me të bijën dhe largimi...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 prillit 1939, në faqet n°1 dhe 3, rrëfimin e nënës së mbretëreshës...

Gazeta franceze më 1885: Fati tragjik i heroinave suljote

Nga Aurenc Bebja, Francë * Gazeta franceze, “Le Petit Parisien”, ka botuar, me 6 tetor 1885, në faqen numër 2, një shkrim që trajton rolin...

Revista britanike për vdekjen e Pashko Vasës: Një njeri i shkëlqyer dhe krenar për...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në Revistën Ndërkombëtare Britanike, të botuar në vitin 1892, në Paris, në versionin francez, gjejmë një shkrim, në faqen n°170, ku...

PËRZGJEDHJA E EDITORIT

Na ndiqni