17/11/2019
Tags Brexit

Tag: brexit

Britania pas Brexit, Tusk: Do të bëhet një “lojtar dytësor” në...

I kanë mbetur edhe pak ditë në krye të Këshillit Europian dhe Donald Tusk po e shfrytëzon kohën për të vënë pikat mbi “i”. “Britania...

Brexit i ashpër me dredhi?

Disa nga rebelët e Brexit janë rikthyer në Partinë Konservatore. Të tjerë zgjedhin të qëndrojnë si liberalë ose të pavarur, siç është ish-Ministri i...

A ka ndërhyrë Rusia për Brexitin?

Rusia me gjasë ka ndërhyrë në referendumin për Brexit në vitin 2016. Moska i hedh poshtë akuzat, opozita britanike ngre zërin: Ajo kërkon pubikimin...

Kriza politike në Britani, opozita pranon zgjedhjet e parakohshme: Kushti ynë...

Pengesat për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në Britani janë hequr. Partia Laburiste do të mbështesë mocionin e qeverisë për të çuar vendin në...

Kriza në Britani, deputetët refuzojnë zgjedhjet: Johnson nuk është i besueshëm

Boris Johnson nuk heq dorë nga përpjekjet për të bindur deputetët të mbështesin mbajtjen e zgjedhjeve në 12 dhjetor, edhe pse ata e refuzuan...

Vendimi i BE: Brexit shtyhet deri më 31 janar 2020

Bashkimi Europian ka rënë dakord të zgjasë Brexit deri më 31 janar 2020. Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk tha se blloku do të lejojë...

Humbet durimi, Macron kryeson “rebelimin” e vendeve që e duan Britaninë...

Zyrtarët europianë do të takohen sot për të diskutuar nëse Brexit do të realizohet brenda tre muajsh apo brenda dy javësh. Vendimi për këtë...

Deputetët britanikë detyrojnë Johnson të kërkojë shtyrje për Brexit

Deputetët e Parlamentit britanik votuan të shtyjnë marrjen e një vendimi për marrëveshjen e Kryeministrit Johnson me BE, duke e detyruar të kërkojë një...

Corbyn: Nuk e mbështesim Johnson për marrëveshjen BE-Britani e Madhe për...

“Nëse Johnson do të ketë shumicën prej nesh do ta shohim të shtunën në votimin në parlament, por në këtë moment duket se ai...

Arrihet marrëveshja e re për Brexit

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian kanë arritur një marrëveshje të re për Brexit-in, përpara se udhëheqësit evropianë të takohen në Bruksel. Të dyja palët...