04/12/2021
Tags Cosa nostra

Tag: cosa nostra

Të vërtetat e hidhura për 5 bosët e mëdhenj të Cosa...

Shpeshherë të gjithë njerëzit intrigohen nga misteri që rrethon organizatat mafioze dhe historitë e tyre. Bizneset e tyre ilegale dhe kriminaliteti janë në qendër...

“Nga sot Cosa Nostra e ka më të lehtë të vrasë...

Më 15 janar 1993 ai u bë polici më i famshëm në botë, pasi arrestoi një prej bosëve më të mëdhenj të historisë së...

Lufta e dytë e Mafias, si Letizia Battaglia fotografoi vrasjet e...

Vrasjet brutale të ndodhura në Siçilinë e viteve 1970 janë dokumentuar me detaje nga fotografja Letizia Battaglia, e cila pa u trembur për pasojat...

“Catturandi”: Jeta sekrete e gjuetarëve të Cosa Nostra-s

Mafia ka qenë pjesë e jetës siçiliane për breza të tërë, dhe po e tillë ka qenë edhe lufta e policisë për të arrestuar...

“Diabolik”, kush është mafiozi që trashëgoi fronin e Cosa Nostra-s

Ai është një “playboy” që jeton mes femrave dhe makinave luksoze, gjithmonë dallon nga të tjerët, por në mënyrë të pashpjegueshme, për 30 vite...

Policia italiane dhe FBI-ja, operacion i përbashkët kundër Cosa Nostra-s: Në...

Policia italiane dhe FBI-ja kryen të mërkurën një operacion të përbashkët në shkallë të gjerë që përfshinte më shumë se 200 oficerë policie, pas...

Joe Bonanno: Kush ishte mafiozi që frymëzoi filmin “Kumbari”

20 vite më parë, ai i kënaqur ritregoi jetën e tij: “Të tjerët nuk janë më kështu që unë mund të tregoj jetën time...

Nga Totò Riina tek Al Capone: Bosët që shkruan historinë e...

Kanë qenë të shumtë bosët që, ashtu si Salvatore Riina, kanë krijuar kupola mafioze, por pak kanë arritur të godasin në zemër institucionet, siç...

Dallimet mes mafias: Ku ndryshon “Camorra” nga “Cosa Nostra”

“Camorra” është një organizim kriminale që është krijuar nga qindra banda, që bashkohen, ndahen dhe bashkohen përsëri, pa asnjë rregull dhe pa asnjë disiplinë....

Don Vito Genovese, bosi i Cosa Nostra-s që ishte mik i...

Bosi i familjes, Vito Genovese, pasi emigroi në Amerikë në vitin 1913, filloi karrierën e tij kriminale në fund të Luftës së Parë Botërore...