21/02/2020
Tags Kanada

Tag: kanada

Avioni i rrëzuar nga Irani, Trudeau i vendosur: Drejtësi për viktimat

Kryeministri kanadez Justin Trudeau është i vendosur të kërkojë drejtësi për personat e vrarë në bordin e avionit ukrainas, i rrëzuar nga një raketë...

Vankuver, drejt shndërrimit në qytetin më ekologjik në botë

Vankuver është një perlë e vendosur në bregdetin Paqësor të Kanadasë. Qyteti multietnik, me një klimë të butë, dhe ndër më festivët, është renditur...

Një vit nga legalizimi i kanabisit. Si po ja del Kanadaja?

Ka kaluar një vit nga eksperimentimi mbi legalizimin e kanabisit në Kanada dhe qindra dyqane ligjore janë hapur. Shumë banorë janë të kënaqur me...

Trudeau fiton një mandat tjetër, por pa mazhorancë absolute

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau do të qëndrojë në pushtet dhe për një mandat tjetër, pasi u shpall fitues në zgjedhjet e përgjithshme që u...

Kryeministri i Kanadasë Trudeau lëkundet me zgjedhjet, Obama i jep një...

Fushata elektorale ishte e fëlliqur në Kanada. Nga entuziazmi i mëparshëm për kreun e qeverisë nuk shihej shumë. Sidoqoftë, Liberalët e Trudeau-së shpresojnë të...

Akuzohet për racizëm, Trudeau kërkon ndjesë për foton turpëruese

Një foto e dy dekadave më parë vë në pozitë të vështirë kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Fotoja e publikuar nga revista Time, tregon kryeministrin...

Kanada: Ende nuk ka bum ekonomik nga legalizimi i kanabisit

Që prej një viti në Kanada kanabisi mund të blihet dhe të konsumohet legalisht. Për shumë sipërmarrje, kjo u konsiderua si një biznes fitimprurës....

Pse kartëmonedha e re 10 $ e Kanadasë është e orientuar...

Kartëmonedha kanadeze 10 dollarëshe ka pësuar një ndryshim të lehtë të pamjes së saj nëntorin e kaluar. Ajo çka e dallon nga prerjet e...

Sondazhi: “Djaloshi i artë” Trudeau pritet të humbasë zgjedhjet

Kur kryeministri kanadez Justin Trudeau mori detyrën në fund të vitit 2015, ai ishte një “djaloshi i artë” politik, i cili dukej i destinuar...

Numri më i madh i emigrantëve që nga Lufta e Parë...

Kanadaja sapo ka regjistruar fluksin më të madh të emigrantëve në më shumë se një shekull. Sipas vlerësimeve të fundit nga Statistikat e Kanadasë në...