02/03/2021
Tags Koronavirusi

Tag: koronavirusi

Si koronavirusi infektoi disa, por jo të gjithë, brenda një restoranti

Si përhapet koronavirusi në një restorant nëse një nga të pranishmit është pozitiv (dhe asimptomatik) dhe pse disa infektohen e disa të tjerë jo?...

Koronavirusi, hijet dhe dyshimet mbi laboratorin francez në Wuhan

“Jam i lumtur që ndodhem në Wuhan, që disa e quajnë “Franca e vogël” në Kinë, zemra e bashkëpunimit franko-kinez”, pati thënë kryeministri francez,...

Si një fëmijë 9-vjeçar me Covid-19 pati kontakt me 172 njerëz,...

Një djalë 9-vjeçar në lindje të Francës që u infektua me koronavirus nuk e transmetoi virusin tek ndonjë person me të cilin ishte në...

Kush do ta paguajë koston financiare të koronavirusit?

Një pjesë e madhe e rinisë evropiane iu përgjigj me seriozitet thirrjes për distancim fizik dhe për t’u mbyllur në shtëpi, në përpjekje për...

Shtohen zërat kundër Kinës për fshehjen e të dhënave, Pekini mohon...

Bota shton presionin ndaj Kinës për të treguar të vërtetën lidhur me menaxhimin e virusit pandemik. Linjës amerikane me kritika dhe dyshimet e forta për...

Situata e Covid në botë: Donald Trump pezullon emigracionin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha të hënën në mbrëmje se do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për të pezulluar përkohësisht emigracionin...

Covidi “europian” është më i rrezikshëm se ai fillestar

Koronavirusi është ndryshuar të paktën 30 herë deri më tani, sipas një studimi të fundit nga shkencëtarët kinezë. Studiuesit nga universiteti Zhejiang zbuluan 19...

Koronavirusi, Bill Gates është shënjestra nr. 1 e konspiracionistëve

Studimi i New York Times: Themeluesi i Microsoft është tashmë George Sorosi i ri në teoritë e komplotit për përhapjen e koronavirusit Një studim i...

Vitamina D mund të ndihmojë në luftën me koronavirusin

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina D, e...

Studimi i ri kinez: 30% e personave të shëruar nga koronavirusi...

Studimi më i fundit i shkencëtarëve kinezë bën me dije se, gati 30% e pacientëve të infektuar nga koronavirusi nuk arrijnë të zhvillojnë mjaftueshëm...