Sport “Lumë milionash”, Juve feston dyfish pas fitores ndaj Atleticos

“Lumë milionash”, Juve feston dyfish pas fitores ndaj Atleticos

“Remuntada” ndaj Atletico Madridit ka pasur një vlerë të jashtëzakonshme dhe të pallogaritshme për Juventusin.

Triumfi ka rikthyer bardhezinjtë fuqishëm në garë për trofeun e ëndërruar dhe tashmë me një Ronaldo më shumë gjithçka është e arritshme.

Megjithatë, përtej aspektit sportiv, ka edhe një aspekt tjetër me shumë rëndësi për klubin dhe tifozët: ai financiar.

Juventus fluturon në çerekfinalet e Champions League dhe paratë e arkëtuara nga UEFA janë një “lumë” gjigant që mbush arkat e klubit torinez.

Kalimi i turit i jep Juves 10,5 milionë euro, që u shtohen 82,4 milionë eurove të fituara deri tani dhe që ndahen kështu: 17,1 milionë euro nga “market pool”, që është pesha e Italisë dhe Juventusit në arenën ndërkombëtare dhe në media; 15,3 milionë si bonus për pjesëmarrjen, 29,7 milionë nga renditja e dekadës së fundit, 10,8 nga rezultatet e arritura dhe 9,5 milionë nga kalimi i fazës së grupeve.

Në këtë mënyrë, Juve arkëton që tani 94,1 milionë euro në total, pa llogaritur të ardhurat e tjera, duke nisur nga biletat (vetëm ndaj Realit thuajse 5 milionë euro fitim).

Të ardhurat do të shtohen edhe për faktin se është eliminuar Roma, që do të thotë se Juve do të arkëtojë gjithë të ardhurat e destinuara për klubet italiane në Champions tani e tutje, nga “market pool”.

Nëse pastaj Juve fiton Champions, arkëtimi do të kapte 126,6 milionë eurot vetëm nga UEFA, praktikisht duke mbuluar gjithë shpenzimet për blerjen e Cristiano Ronaldos.